اظهار نگرانی بان کی مون از وضعیت زندانیان فلسطینی اعتصاب غذا کننده

حق نشر عکس AP
Image caption موضوع زندانیان فلسطینی در زندان های اسرائیل، برای فلسطینی ها اهمیت حیاتی دارد

بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل در مورد بدتر شدن وضعیت جسمانی زندانیان فلسطینی که در زندان های اسرائیل دست به اعتصاب غذا زده اند، اظهار نگرانی کرده است.

وی از اسرائیل خواسته است هر چه سریع‌تر یا اتهامات این زندانیان را مشخص کند یا آزادشان کند.

حدود یک صد و بیست فلسطینی از بیش از شش هفته قبل در زندان‌های اسرائیل دست به اعتصاب غذا زده‌اند. بیشتر آنها به این معترضند که ماه‌ها و سال‌ها بدون محاکمه در حبس هستند.

دولت اسرائیل لایحه‌ای به پارلمان این کشور، کنست، داده که بر اساس آن قاضی بتواند غذا خوراندن اجباری به زندانیان را مجاز کند.

کمیسر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر و اتحادیه پزشکی اسرائیل با خوراندن اجباری غذا به زندانیان مخالفند.

بنا به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، فلسطینی ها تقریبا هر روز با برگزاری تظاهرات از این زندانیان حمایت می کنند. روز چهارشنبه نیز تظاهراتی در کرانه باختری رود اردن برگزار شد که طی آن ده‌ها دانشجو به سوی سربازان اسرائیلی سنگ پرتاب کردند و این سربازان نیز گلوله گاز اشک‌‌آور شلیک کردند.

اعضای خانواده های زندانیان می‌گویند با وجود خطراتی که اعتصاب غذای زندانیان دارد، از آن حمایت می‌کنند.

اسرائیل از سال ۱۹۶۷ که کرانه باختری رود اردن، نوار غزه و بیت المقدس شرقی را اشغال کرد، ده‌ها هزار فلسطینی را به زندان انداخته است. دلیل این حبس‌ها، فعالیت‌های دارای انگیزه سیاسی است و از پرتاب سنگ و عضویت در گروه های غیرقانونی تا حملات مرگبار به اسرائیلی ها را شامل می‌شود.

فلسطینی‌ها خواهان تشکیل یک کشور در این مناطق هستند و از سال ۱۹۸۷ به امید تسریع عقب نشینی اسرائیل دست به دو قیام زده اند که به انتقاضه شهرت یافته است.

در حال حاضر حدود ۵ هزار فلسطینی در اسرائیل زندانی هستند.

مطالب مرتبط