فیسبوک و درآمد تبلیغات به نفع بشار اسد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption یک نهاد خیریه به شکل تمسخر آمیز از فیسبوک برای کمک به کارزار انتخاباتی بشار اسد انتقاد کرده است

یک موسسه خیریه از فیسبوک خواسته است که درآمد حاصل از تبلیغات انتخاباتی بشار اسد روی این شبکه اجتماعی را برای کارهای خیریه اهدا کند.

این تبلیغات که اکنون فیسبوک آن را متوقف کرده، در ماه مه و در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه پدیدار شدند. این آگهی ها با یک صفحه ویژه تبلیغاتی به نفع بشار اسد که سوا نام دارد مرتبط بود. کلمه سوا که در عربی به معنای "با هم" است شعار و عنوان اصلی تبلیغات انتخاباتی بشار اسد بود.

صفحه اینترنتی "سوا" هنوز فعال است. اما موضوعی که بحث برانگیز شده آگهی های روی صفحه فیسبوک بود که این صفحه را تبلیغ می کردند. چون برای انتشار این آگهی ها پول پرداخت شده در نتیجه فیسبوک قاعدتا از محل انتشار این آگهی ها پول دریافت کرده است.

اکنون یک نهاد خیریه به نام کارزار سوریه به این کار فیسبوک اعتراض کرده و می گوید که این موسسه باید درآمد خود از محل تبلیغ برای بشار اسد را به یک موسسه و یا فعالیت خیریه اهدا کند.

این نهاد خیریه در واکنش به انتشار آگهی به نفع بشار اسد روی شبکه فیسبوک یک وب سایت جدید به نام " تبلیغات برای دیکتاتورها" راه اندازی کرده است. این وب سایت به شکلی طنز آمیز و انتقادی شبیه فیسبوک طراحی شده و در آن طومارهای اعتراضی به این اقدام فیسبوک منتشر شده است.

جان جکسون یکی از مسئولان نهاد خیریه کارزار سوریه به بی بی سی گفت:"فیسبوک باید این درآمد خود از روشهای نادرست را به شکلی جبران کند و به نظر ما باید این پول را به یک نهاد و یا سازمان خیریه معتبر اهدا کند که در زمینه کمک به پناهجویان سوری فعالیت می کند."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شمای صفحه تبلیغاتی به نفع ریاست جمهوری بشار اسد

مشخص نیست که درآمد فیسبوک از محل تبلیغات مرتبط با صفحه انتخابات ریاست جمهوری بشار اسد دقیقا چقدر بوده ولی با توجه به اینکه مدت زمان درج این آگهی ها بسیار کوتاه بود بعید است که مبلغ زیادی باشد.

فیسبوک تاکنون در این مورد تقریبا سکوت کرده و فقط توضیح داده است که این آگهی ها از سوریه سفارش داده نشده اند چون در آن صورت تحریم های بین المللی علیه سوریه را نقض می کرد. فیسبوک افزوده است :"مثل همیشه هر آگهی که ناقض سیاست های ما باشد خیلی سریع از صفحات فیسبوک حذف می شود."

مشخص نیست که این آگهی ها دقیقا چه بخشی از مقررات و شیوه کار فیسبوک را نقض کرده چون در این آگهی ها از کلمات تحریک آمیز و یا زبان توهین آمیز استفاده نشده بود و معمولا تبلیغات سیاسی روی فیسبوک مجاز تلقی می شود.

فیسبوک در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲ با انتشار نکات راهنما به فعالان کارزارهای تبلیغاتی کمک کرد که تا از صفحات فیسبوک به بهترین نحو برای تبلیغات انتخاباتی خود بهره بگیرند.

مطالب مرتبط