تکرار اعتراضاتی به شیوه جنبش پارک گزی در ترکیه

حق نشر عکس BBC World Service

چرا مردم ترکیه به موضوع درختان تا این حد توجه می کنند؟ حدود یکسال پس از اعتراضات گسترده به قطع درختان پارک گزی در شهر استانبول، این روزها یک موج جدید از اعتراضاتی مشابه در شبکه های اجتماعی مثل توییتر منعکس شده است.

انگیزه تظاهرات سال گذشته در شهر استانبول تصمیم شهرداری و دولت برای قطع درختان پارک گزی و ساخت و ساز در این پارک قدیمی بود. این اعتراضات خودجوش به مرور به یک ناآرامی اجتماعی گسترده بدل شد که در جریان آن میلیونها نفر به خیابان آمده و با نیروهای انتظامی درگیر شدند.

معترضان در شهر آماسیه واقع در شمال ترکیه و سواحل دریای سیاه، تظاهرات مشابهی را شروع کرده و برای نگهبانی از ۱۳۷ درخت در یکی از پارک های شهر که معمولا به عنوان محلی برای پیک نیک های خانوادگی از آن استفاده می شود، جنبشی را سازماندهی کرده اند. ظاهرا قرار است در محوطه ای که از قطع این درختان ایجاد خواهد شد یک پمپ بنزین ساخته شود.

از چند روز پیش هشتگی با شناسه "دیرن آماسیه" (مقاومت آماسیه) در توییتر پدیدار شده و توجه فراوانی به خود جلب کرده است. ابتدا ساکنان شهر آماسیه از آن استفاده می کردند ولی به سرعت در سراسر ترکیه مورد استفاده قرار گرفت.

فرات تانیس یک بازیگر ترک از جمله افرادی است که تاکنون از این اقدام حمایت کرده است. از کلمه دیرن که در زبان ترکی به معنای مقاومت است در اعتراضات سال گذشته پارک گزی استفاده شده بود و هشتگ آن روی توییتر "دیرن گزی" بود. در آن زمان از آن حدود دو میلیون بار استفاده شده بود.

در یکی از پیامک های توییتر نوشته شده است:"در برابر حکومتی که عاشق ساخت و ساز و سیمان است مقاومت کنید." فقط همین پیامک تاکنون بیش از ۸۰ هزار بار ارسال مجدد (ری توییت) شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آماسیه در شمال ترکیه و سواحل دریای سیاه قرار دارد

در پیامک دیگری نوشته شده :"این کشور تاکنون هیچگاه شاهد این حد از نفرت از فضای سبز نبوده." در برخی دیگر از پیام ها به این نکته اشاره شده که روز پنجشنبه پنجم ژوئن روز بین المللی محیط زیست بود.

در مورد مشخص آماسیه با وجودیکه اعتراضات روی شبکه توییتر در سطح کشور گسترش یافته ولی اقدامات عملی در مقیاسی کوچک و در سطح محلی محدود مانده است. ضیا مرال یک صاحبنظر امور ترکیه در لندن می گوید که در سالهای اخیر "تب ساخت و ساز" ترکیه را فرا گرفته و این موضوع در نقاط زیادی باعث بروز تنش شده است.

در عین حال او خاطر نشان می کند که تبدیل شدن یک اعتراض محلی و کوچک به یک موضوع سراسری نشان می دهد که رسانه ها و شبکه های اجتماعی در ترکیه تا چه حد سیاسی و قطب بندی شده اند.

ضیا مرال می افزاید:" کاربران شبکه توییتر به طور مشخص بین حامیان و مخالفان حکومت تقسیم شده اند. رویارویی بین موافقان و مخالفان در شبکه های اجتماعی بسیار شدید است و فضایی برای بحث و تبادل نظر و یا حل اختلافات وجود ندارد. هر گروهی روی موضوعاتی که با جهت گیری آنها انطباق دارد تمرکز می کند و با سرعت برای آن در توییتر تبلیغ می‌کنند."

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه قرار است روز دهم ماه اوت برگزار شود و این موضوع فضای رقابت ها و اعتراضات سیاسی را تشدید کرده است. به همین خاطر شهر کوچکی در شمال ترکیه مثل آماسیه که به خاطر پرورش و تولید سیب شهرت دارد به مرکز یک حرکت اعتراضی سراسری در شبکه های اجتماعی بدل می شود.

قرار است کار ساختمان سومین ترمینال فرودگاه شهر استانبول در روزهای آینده آغاز شود. ضیا مرال می گوید این موضوع نیز ممکن است حرکات اعتراضی مشابهی را به دنبال داشته باشد. برای ساختمان ترمینال جدید بیش از دو میلیون درخت قطع خواهند شد.

مطالب مرتبط