انتخابات هند: پنج پرسش پیش روی دولت مودی

حزب ناسیونالیست هندوی بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) که در انتخابات هند پیروز شد با پنج پرسش حیاتی رو به رو است.

آیا این دولت می‌تواند اقتصاد هند را متحول کند؟

حق نشر عکس BBC World Service

در حال حاضر هند بزرگترین بحران اقتصادی خود در دو دهه اخیر را تجربه می‌کند و تورم بالا شاخص ترین مشکل اقتصادی این کشور است.

نارندرا مودی، رهبر بی جی پی، در کنار سیاست‌های دیگرش با وعده نظم دهی مالی و اصلاحات بانکی به قدرت رسیده است.

ولی دولت باید تا ماه ژوئن لایحه بودجه ای را ارائه کند که نشان دهد این کشور به طور واقع‌گرایانه می‌تواند کسری بودجه خود را مهار کند.

آقای مودی که از سال ۲۰۰۱ نخست وزیر ایالت گوجرات بوده است، باید همچنین به وعده‌های خود درباره ایجاد مراکز تولیدی و پروژه های صنعتی، که کلید دستیابی به رشد اقتصادی سریع‌تر برای همه کشور است، عمل کند.

معنی نتایج این انتخابات برای مسلمانان و دیگر اقلیت‌ها چیست؟

حق نشر عکس BBC World Service

بسیاری از مسلمانان هند از زمان شورش های سال ۲۰۰۲ در گوجرات، که به کشته شدن بیش از ۱۰۰۰ نفر (عمدتا مسلمان به دست هندوها) منجر شد، نگران قدرت گرفتن آقای مودی بوده‌اند. او متهم شده که کار چندانی برای جلوگیری از این خشونت ها نکرده بود – اتهاماتی که او همواره آن‌ها را رد کرده است.

وضعیت آقای مودی بعنوان یک عامل دردسر ساز بین المللی – که با منزوی شدن او توسط ایالات متحده و بریتانیا در پی شورش های سال ۲۰۰۲ همراه بود – دو سال پیش به سر آمد.

او حالا باید مسلمانان هند – بزرگترین اقلیت این کشور – و دیگران را متقاعد کند که حزب ناسیونالیست هندوی او دنباله روی یک ایدئولوژی سیاسی-اجتماعی بیش از اندازه اکثریت گرا نخواهد بود.

او به مسلمانان اطمینان داده که تحت رهبری او در امنیت خواهند بود، ولی گفته می‌شود که برخی رهبران ناسیونالیست هندو در کارزار انتخاباتی آقای مودی سخنرانی‌هایی بر ضد مسلمانان کرده‌اند.

دولت جدید چه خدمتی به جوانان می‌کند؟

حق نشر عکس BBC World Service

هند در ۱۰ سال آینده شاهد جابجایی شدیدی در ترکیب نسلی خود خواهد بود که به اضافه شدن بیش ار ۱۰۰ میلیون نفر به نیروی کار این کشور خواهد انجامید.

از ۸۱۴ میلیون هندی دارای شرایط شرکت در این انتخابات، بیش از ۱۰۰ میلیون نفر برای اولین بار بود که رأی می‌دادند. به نظر می‌رسد که عده زیادی از این افراد به بی جی پی رأی داده باشند.

ولی آقای مودی و حزب او حالا با چالش برآورده کردن آمال و آرزوهای جوانان هندی روبرو می‌شوند. بسیاری از این جوانان خواهان سبک زندگی بهتر و فرصت های شغلی بیشتر هستند.

توانایی دولت در برآورده کردن این خواسته‌ها به میزان موفقیت آن در سرعت بخشیدن به توسعه اقتصادی و ایجاد مشاغل جدید بستگی دارد.

معنی این انتخابات برای همسایگان هند چیست؟

حق نشر عکس BBC World Service

دولت های اخیر هند متهم شده‌اند که در برابر فشار کشورهایی مثل پاکستان و چین کوتاه می‌آمده اند.

شهرت آقای مودی به عنوان رهبری قدر قدرت و حامی ناسیونالیسم آهنین باعث این گمانه زنی شده که هند در دوره زمامداری او دیپلماسی قاطعانه تری را در پیش خواهد گرفت.

بی جی پی در مانیفست انتخاباتی خود گفت که معتقد است ثبات سیاسی، پیشرفت و صلح "نقشی حیاتی در رشد و توسعه آسیای جنوبی دارد."

با این حال رهبر این حزب همچنین اشاره‌ای نیز به موضع سرسختانه خود در مذاکره با پاکستان داشته‌ و گفته‌ است که "سر و صدای بمب و تفنگ نمی‌گذارد که صدای گفتگو به گوش برسد."

بی جی پی چگونه می‌تواند به همبستگی در هند کمک کند؟

حق نشر عکس BBC World Service

پیروزی قاطعانه بی جی پی در انتخابات شکستی بزرگ برای حزب حاکم کنگره بود و حزب حاکم جدید با مخالفانی تضعیف شده و چند پاره روبرو خواهد بود.

راجنات سینگ، دبیر کل فعلی حزب بی جی پی، می‌گوید: "ما توانسته ایم از همه طبقات اجتماعی، فرقه ها و نژادها فراتر برویم و حالا پیروز میدان شده‌ایم." همچنین این حزب توانسته در کسب آرای جمعیت شهری و روستایی به یک میزان موفق باشد.

با این حال سیاست طبقاتی و هویتی همچنان در هند پابرجاست و همه حزب ها نامزدهای خود را بر این اساس انتخاب می‌کنند.

توانایی بی جی پی در متحد کردن کشور و حکومت کردن بر مخالفانی که صدای خود را از دست داده‌اند امتحانی بزرگ در پیش روی این دولت خواهد بود.

مطالب مرتبط