اختلاف نظر بر سر انتخاب رئیس کمیسیون اروپا

رهبران چهار کشور اروپایی در سوئد حق نشر عکس Reuters
Image caption سران چهار کشور بریتانیا، آلمان، سوئد و هلند در نزدیکی پایتخت سوئد دیدار کردند

در دیدار سران چهار کشور بریتانیا، آلمان، سوئد و هلند اختلاف نظر بر سر انتخاب رئیس کمیسون اروپا به جای خود باقی ماند اگرچه به گفته صدراعظم آلمان بحث اصلی در باره آن نبود.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان پس از این دیدار دو روزه در نزدیکی پایتخت سوئد می‌گوید اگرچه او علاقمند به دفاع از انتخاب ژان کلود یونکر به ریاست کمیسیون اروپا در این ملاقات‌ها بود ولی این موضوع بحث اصلی سران چهار کشور نبود.

اختلاف نظر اصلی در مورد انتخاب رئیس کمیسون اروپا بین آلمان از یک طرف و بریتانیا، سوئد و هلند از طرف دیگر است. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان می‌خواهد که این مقام به ژان کلود یونکر، نخست‌وزیر پیشین لوکزمبورگ برسد در حالی که دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا با این انتخاب مخالف است و خواهان اصلاحات در سیاست‌های این اتحادیه است.

حزب مردم اروپا (ای پی پی) بزرگترین گروه راست میانه در پارلمان اروپا بیشترین کرسی را در انتخابات اخیر پارلمان اروپا بدست آورد. آقای یونکر که عضو این حزب است، به دنبال ریاست کمیسیون اروپاست و در این میان از پشتیبانی آنگلا مرکل برخوردار است.

ولی بریتانیا، سوئد و هلند با این کار مخالفند و علیه آن موضع‌گیری کرده‌اند. رهبران هر چهار کشور مانند آقای یونکر به جناح راست میانه تعلق دارند.

نخست‌وزیر بریتانیا به شدت مخالف افکار آقای یونکر است که اعتقاد به اتحاد و یگانگی سیاسی بیشتر بین اعضای اتحادیه دارد، دیوید کامرون، اتحادیه اروپا را "خیلی بزرگ" و "خیلی ارباب‌منش" توصیف کرده است.

رهبران اروپا معمولا رئیس کمیسیون را بدون مشورت پارلمان انتخاب می‌کردند ولی این بار باید نتیجه انتخابات پارلمانی را هم به حساب بیاورند.

مطالب مرتبط