همایش مبارزه با خشونت جنسی در جنگ در لندن

آنجلینا جولی و ویلیام هیگ در صحبت با زنان آفریقایی
Image caption آنجلینا جولی و ویلیام هیگ برگزارکننده همایش برای مبارزه با خشونت جنسی علیه زنان در لندن هستند

یک کنفرانس مبارزه با خشونت جنسی در جنگ از امروز در لندن کار خود را آغاز کرده است. این گردهمایی با شرکت نمایندگان دولتها و بسیاری از سازمانهای غیر‌دولتی در (اکسل سنتر) لندن، برگزار شده است.

این همایش چهار روزه به ابتکار ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا و آنجلینا جولی نماینده ویژه سازمان ملل برگزار شده است.

این نشست که در نوع خود بی‌سابقه است، در پی یک کمپین دوساله برای افزایش آگاهی در زمینه خشونت جنسی در جنگ برگزار می‌شود.

وزیر خارجه بریتانیا گفته است که تجاوز جنسی یکی از گسترده‌ترین جنایتهای دوران معاصر است.

آقای هیگ از ۱۴۰ کشور شرکت‌کننده در این همایش خواست موضوع خشونت جنسی را به درس‌ها و تمرین‌های نظامی ارتش‌های خود اضافه کنند.

بنا به گزارش‌ها، سازمان‌دهندگان می‌خواهند که این کنفرانس به بیداری جهان در این مورد کمک کند و نشان دهد که خشونت جنسی بخش اجتناب‌ناپذیر جنگ نیست.

زرادخانه بی‌رحمی

کشورهای بوسنی، جمهوری دمکراتیک کنگو و سومالی که در آنها در گذشته خشونت جنسی بطور وسیعی صورت گرفته هم در بین کشورهای شرکت‌کننده در این همایش هستند.

وزیر خارجه بریتانیا با تاکید بر اینکه "خشونت جنسی در سده‌های بیستم و بیست‌و‌یکم میلادی بطور سیستماتیک بعنوان سلاح جنگی بکار گرفته شده‌است" افزوده است: "عملا در مورد هیچکدام از حدود ۵۰‌ هزار زنی که دو دهه پیش در بوسنی مورد تجاوز قرار گرفتند، محاکمه قضایی انجام نشده است."

وزیر خارجه بریتانیا همچنین گفت: "کاری که ما می‌خواهیم در این هفته انجام دهیم این است که یک پروتکل جدید بین‌المللی برای تعیین استانداردهای جدید در مورد گردآوری اسناد و تحقیق در مورد این جنایت‌ها تهیه کنیم، طوری که افراد بدانند که در بسیاری موارد عدالت اجرا خواهد شد و در ارتکاب این جرایم مصونیت قضائی وجود نخواهد داشت."

حق نشر عکس Getty
Image caption نمایندگان حکومت‌ها و سازمان‌های غیر دولتی از سراسر دنیا در این کنفرانس که در (اکسل سنتر) لندن برگزار می شود، شرکت می کنند

در طول دو سال، از زمانی که ویلیام هیگ و آنجلینا جولی کمپین خود علیه خشونت جنسی را شروع کرده‌اند، یک پیمان‌نامه برای پایان دادن به خشونت جنسی در کشمکش‌ و جنگ توسط ۱۴۱ کشور امضا شده است.

ولی آنگونه که آقای هیگ می‌گوید هدف اصلی حالا این است که قدم‌های مشخصی مثل کمک بیشتر به بازماندگان این جنایت‌ها برداشته شود.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین می‌گوید که این مسئله برای مدتی طولانی تابو شده بود و حالا وقت آن است که از شر "ننگ و شرمی" که با آن آمیخته است رها شویم.

مطالب مرتبط