پیکارجویان داعش شهر موصل را تصرف کردند

حق نشر عکس Reuters

پیکارجویان اسلامگرا موصل، یکی از شهرهای بزرگ عراق را به تصرف خود در آورده‌اند و نوری مالکی، نخست وزیر این کشور از پارلمان خواسته است که وضعیت فوق العاده اعلام کند.

مقامات دولت عراق روز سه شنبه ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) اعلام کردند که افراد مسلح گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام - داعش - پس از چهار روز نبرد، نیروهای ارتش و پلیس مستقر در شهر را وادار به فرار کرده و شهر موصل، مرکز استان نینوا در شمال عراق را به تصرف خود در آورده‌اند.

نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر از مردم موصل از شهر گریخته‌اند. منابع بی بی سی عربی خاطرنشان کرده‌اند که بسیاری از مردم موصل به مناطق تحت کنترل حکومت اقلیم کردستان عراق گریخته‌اند. در این مناطق برای مردم آواره، چادرهای موقتی برای سکونت نصب شده است.

نچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای خواهان کمک کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان شده است.

تصرف موصل توسط پیکارجویان، واکنش ایران را به همراه داشته است. حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران در واکنش گفت "طرفهایی که از تکفیری‌ها حمایت می کنند، نگران جدی اقدامات ضد امنیتی این جریان تروریستی در کشورشان باشند." او افزود "تروریستها و حامیانشان بدانند همان گونه که در سوریه شکست بزرگی را تجربه کردند در عراق نیز این اقدامات آنها نتیجه ای جز شکست نخواهد داشت."

حمله پیکارجویان داعش

داعش یک گروه اسلامگرای سنی منشعب از شبکه القاعده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک منبع وزارت کشور عراق گفته است که مهاجمان با بلندگو اعلام می‌کردند که برای آزادی موصل آمده‌اند و تنها با کسانی می‌جنگند که به آنان حمله کنند.

همچنین گزارش شده که پیکارجویان هزاران زندانی را از زندان‌ها آزاد کرده‌اند.

تصاویر ویدیویی منتشر شده از موصل، پیکارجویان داعش را در حالی که پرچم سیاه‌ این گروه را به همراه دارند، در حال رانندگی در خیابان‌های این شهر نشان می‌دهد.

به گفته منابع دولتی، استاندار نینوا نیز محل خدمت خود را ترک کرده است.

خبرگزاری های بین المللی به نقل از یکی از افسران ارشد عضو نیروهای مدافع نینوا گفته است که حمله سنگین صدها عضو مسلح داعش از اواخر روز دوشنبه آغاز شد و مهاجمان توانستند ساختمان استانداری، مقر فرماندهی نیروهای دولتی و فرودگاه شهر را به تصرف خود در آورند.

براساس برخی گزارش‌ها، هلی‌کوپترها و هواپیماهای نظامی مستقر در این فرودگاه اینک در دست مهاجمان است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای عراقی توانسته بودند سامرا را از داعش پس بگیرند

هفته گذشته شورشیان داعش به شهر سامرا، واقع در شصت کیلومتری بغداد، حمله کردند و با کشتن شماری از نیروهای امنیتی، برای مدتی بر این شهر مسلط شدند.

موصل و سامرا از شهرهای عمدتا سنی نشین عراق هستند.

از روز پنجشنبه هفته گذشته، نفرات داعش به مناطقی در استان‌های نینوا، انبار، دیاله، صلاح الدین و بغداد حمله کرده و در جریان درگیری با نیروهای دولتی، صدها تن را کشته‌اند.

داعش هدف خود را استقرار حکومت اسلامی و جاری کردن احکام شرع در عراق و منطقه شام - شامل سوریه - و آزاد سازی عراق از حکومت تحت تسلط شیعیان اعلام کرده است.

همزمان، مقامات دولتی ترکیه به بررسی گزارش هایی پرداخته‌اند که براساس آنها، تعدادی راننده کامیون توسط پیکارجویان وابسته به داعش ربوده شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رسانه های خبری ترکیه گفته‌اند که بیست و هشت راننده کامیون حامل کالا به مقصد موصل، ناپدید شده‌اند و ممکن است در دست پیکارجویان اسلامگرا باشند.