۵ نکته در باره کتاب جدید هیلاری کلینتون

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هیلاری کلینتون به مزاح گفته است که یکی ازعنوان های احتمالی کتاب می توانست مدل موی او باشد

هیلاری کلینتون در کتاب "گزینه های دشوار" در باره ازدواج و سایر مسائل زندگی خصوصی اش رک و بی پرده صحبت نمی کند ولی نقشی که در ماجرای حمله به نمایندگی آمریکا در بنغازی در لیبی داشته را با صراحت تمام شرح می دهد.

اگر چه "گزینه های دشوار" یک کتاب خاطرات است، به عقیده یک خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال، بیشتر به پیش نویس یک سخنرانی در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا شباهت دارد.

اعم از این که سیاست هایی که در پس نوشتن این خاطرات نهفته است چه باشد، به نظر می رسد این کتاب که در تاریخ ۱۰ ژوئن وارد بازار شد، با استقبال روبرو خواهد شد. بنگاه انتشاراتی سایمون و شوستر، یک میلیون نسخه از کتاب خاطرات خانم کلینتون را چاپ کرده است.

در ارتباط با این کتاب، اشاره به چند نکته بی فایده نیست.

انتخاب عنوان کتاب کار آسانی نبود

لیزا مارش، خبرنگار روزنامه دیلی نیوز چاپ نیویورک می نویسد هیلاری کلینتون به مزاح گفته است که یکی ازعنوان های احتمالی کتاب می توانست مدل موی او در جریان بازدید از ۱۱۲ کشور باشد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هیلاری کلینتون می‌خواهد وجهه و تصویر یک رئیس جمهوری را داشته باشد

تلاش خانم کلینتون برای انتخاب یک عنوان مناسب، نشان می دهد که او نویسنده با وجدان و جدی و در عین حال شوخ طبعی است.

لیزا مارش، اضافه می کند که عکس روی جلد کتاب نشان می دهد که برای هیلاری شاید مهمترین موضوع وجهه او باشد. در این عکس وی با پوست برنزه و موهای مش شده، خونسرد و آماده به کار دیده می شود.

به عقیده لیزا مارش، هیلاری کلینتون در این عکس وجهه و تصویر یک رئیس جمهوری را به دست می دهد.

او در ویدیویی که در فیسبوکش قرار داده، توضیح می دهد که منظورش از گزینه های دشوار چیست. هیلاری می گوید همه در زندگی با انتخاب ها و چالش های سختی مواجهند از جمله این که چطور یک شغل خوب پیدا کنند و چگونه آن را حفظ کنند.

او اضافه می کند که علاوه بر این، مردم در مورد رشته تحصیلی و ازدواج و این که آیا باید مزدوج باقی بمانند نیز با انتخاب دشواری روبرو هستند.

کتاب برای سیاستمداران واشنگتن نوشته نشده

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هیلاری کلینتون می‌گوید کتابش برای مردان و زنان معمولی نوشته شده

هیلاری تاکید می کند این کتاب برای سیاستمداران واشنگتن نوشته نشده بلکه برای مردان و زنان معمولی نوشته شده. او می گوید اگر چه کسانی که علاقمند به شنیدن شایعات در واشنگتن هستند، از قبیل این که چه کسی از چه کسی طرفداری کرد یا با چه شخصی مخالفت کرد، یا این که چه کسی ترقی یا تنزل کرد، این کتاب را به دقت موشکافی خواهند کرد- اما او این کتاب را برای آنها ننوشته است.

به نوشته هفته نامه پولیتیکو، چاپ واشنگتن هیلاری کلینتون می گوید: "من این کتاب را برای آمریکایی ها و همه مردمی که می خواهند دنیای ما را که به سرعت در حال تغییر است درک کنند، نوشته ام."

هیلاری کلینتون ابراز امیدواری می کند که بتواند با کسانی که می خواهند بفهمند چطور رهبران و ملت ها می توانند به اتفاق کار کنند و چگونه بعضی مواقع آنها درگیر می شوند و چطور تصمیماتشان در زندگی همه تاثیر می گذارد، تماس برقرار کند.

ولی شاید او چنین هدفی را که ادعا می کند دنبال نکرده چون به جای ناراضی کردن جرگه سیاستمداران واشنگتن، دست کم در مرحله اولیه در صدد جلب نظر آنان برآمده و قبل از چاپ کتاب نسخه ای از آن را برای مایک آلن، خبرنگار سرشناس مجله پولیتیکو، که اخبار کاخ سفید را پوشش می دهد، ارسال کرد.

هدف، فروش است هم فروختن کتاب و هم فروختن خودش به عنوان یک کاندیدا

روز ۹ ژوئن یعنی یک روز قبل از شروع فروش کتاب، دایان سایر، مجری برنامه در کانال تلویزیونی ای بی سی نیوز، با خانم کلینتون مصاحبه کرد. این اولین مصاحبه از رشته مصاحبه ها و برنامه های متعددی بود که هدف از آن آشنایی مردم با نقطه نظرات هیلاری کلینتون است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کتاب پیشین خانم کلینتون در میان پرفروش‌ها قرار داشت

او همچنین در فروشگاه بزرگ زنجیره ای کاستکو، که یکی از مهمترین مکان ها برای سنجش نظرات مردم است، کتابش را برای علاقمندان امضا خواهد کرد.

قسمتی از کتاب در باره زندگی شخصی هیلاری است. در بخشی که پیشاپیش در مجله وُگ، انتشار یافته، او در باره مادرش دوروتی رادهم، می نویسد که در فقر بزرگ شد و در چهارده سالگی به عنوان خدمتکار کار می کرد.

ولی بخش اعظم کتاب در باره کار خانم کلینتون در وزارت خارجه آمریکا و دست آوردهایش در سمت وزیر خارجه آمریکاست. به نظر می رسد این بخش از کتاب با هدف جلب نظر رای دهندگان بالقوه نوشته شده است.

در این کتاب هیلاری نامزدی خود در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ را اعلام نکرده ولی به نظر می رسد در آستانه اعلام کردن رسمی آن است.

او می خواهد گذشته را پشت سر بگذارد

بعید است هیلاری کلینتون در کتاب خاطرات خود از مونیکا لوینسکی، کارآموز سابق کاخ سفید، نامی به میان آورد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مونیکا لوینسکی حضور چندانی در کتاب جدید خانم کلینتون ندارد

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، هیلاری دریکی از مصاحبه های اخیر خود اظهار داشته که می خواهد به پیش رو نگاه کند و به روابطی که همسرش با کارآموز سابقش داشته فکر نکند.

هیلاری به دشمنانش حمله خواهد کرد

خانم کلینتون طرفداران زیاد و در عین حال منتقدان متعددی دارد. به احتمال زیاد یکی از بحث انگیزترین بخش های کتاب، فصلی به نام "بنغازی: هدف حمله" است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خانم کلینتون می‌گوید حمله صورت گرفته در بنغازی را نباید سیاسی کرد

در این فصل، هیلاری تلاش می کند از اقداماتی که در سال ۲۰۱۲ پس از حمله به نمایندگی آمریکا در بنغازی در لیبی صورت گرفت دفاع کند. در این حمله کریستوفر استیونز، سفیر آمریکا و سه آمریکایی دیگر کشته شدند.

او همچنین به کسانی که از او انتقاد کرده اند حمله می کند و می گوید نمی خواهد در یک جنگ سیاسی که به بهانه کشته شدن آمریکایی ها در حمله به بنغازی است، شرکت کند واین کار را صرفا اشتباه می داند: "کسانی که برای سیاسی کردن این فاجعه اصرار می ورزند باید بدون شرکت من این کار را بکنند."

ولی به نظر می رسد این سخنان در مخالفان او تاثیری نگذاشته است. آنان قصد دارند یک کتاب اینترنتی تحت عنوان "گزینه های ناموفق: انتقاد از وزارت خارجه کلینتون" انتشار دهند که در آن به توضیحاتی که خانم کلینتون در ارتباط با حمله بنغازی می دهد، حمله شده است.

مطالب مرتبط