شکست سنگین جمهوری‌خواهان در انتخابات مقدماتی ویرجینیای آمریکا

اریک کانتر حق نشر عکس Reuters
Image caption اریک کانتر پیش از شکست از رقیب فوق محافظه‌کار خود از "تی پارتی" انتظار می‌رفت رییس مجلس نمایندگان آمریکا شود

اریک کانتر، رهبر جناح اکثریت حزب جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا در انتخابات مقدماتی در ایالت ویرجینیا از رقیب راست فوق محافظه‌کار خود از جنبش "تی پارتی" شکست خورد.

دیوید بِرات، یک استاد اقتصاد دانشگاه که کمتر شناخته شده است توانست فرد دوم مجلس نمایندگان را با ۵۶ درصد آرا در مقابل ۴۴ درصد شکست دهد.

پیروزی دیوید برات با نارضایتی جمهوری‌خواهان از اریک کانتر توام بوده که در سال ۲۰۰۰ میلادی برای اولین بار انتخاب شده بود.

انتظار می رفت اریک کانتر در این انتخابات برنده شود چرا که او در مراحل انتخابات بوضوح توانسته بود پول بیشتری جمع کند.

نماینده "تی پارتی" در طول انتخابات از پیشینه اریک کانتر، از جمله از حمایت او از اصلاح قانون مهاجرت انتقاد کرد و اعضای پر شور و شعف جریان "ضد مالیات" و جنبش محافظه‌کار "تی پارتی" را دور خود جمع کرد.

شکست آقای کانتر در این انتخابات بدون هشدار قبلی هم نبود. ماه گذشته پس از آنکه یک رهبر محلی حزب که مورد حمایت آقای کانتر بود، از کار برکنار شد و جایش را یک کاندیدای "تی پارتی" گرفت، آقای کانتر در جلسه فعالان جمهوری‌خواه هو شد.

اریک کانتر ۵۱ ساله که وکیل است در سال ۲۰۰۰ وارد کنگره شد. وی پیش از آن به مدت ۹ سال نماینده مجلس ایالتی ویرجینیا بود.

حق نشر عکس nocredit
Image caption دیوید برات، استاد اقتصاد و از جنبش "تی پارتی"، اریک کانتر رقیب جمهوری‌خواه خود را شکست داد

پنج سال پیش که جنبش "تی پارتی" ایجاد شد، او کوشید ارتباط خود را با این جریان پراکنده مستحکم و از حمایت آنها برای استیلای جمهوری‌خواهان بر مجلس نمایندگان در سال بعد استفاده کند.

برای جنبش "تی پارتی"، اریک کانتر از جان بینر، رییس مجلس نمایندگان، بیشتر محافظه‌کار است زیرا به اعتقاد اعضای این جنبش، آقای بینر بیش از حد نسبت به باراک اوباما، رییس جمهور دموکرات آمریکا، سیاست‌های آشتی‌جویانه داشته است.

بعضی افراد اریک کانتر را به عنوان جانشین احتمالی جان بینر می‌دیدند.

دیوید برات، از جنبش "تی پارتی" باید در انتخابات سراسری آینده با جک ترامل، نامزد حزب دموکرات که او هم استاد دانشگاه است، رقابت کند.

جنبش "تی پارتی" از سال ۲۰۰۹ با تظاهراتی در گوشه و کنار آمریکا به راه افتاد که اعضا و حامیان اولیه آن عمدتا سفید پوستان با گرایش‌های مذهبی، تحصیلکرده و محافظه کارتر از جمهوریخواهان بودند. تمرکز این جریان که به داشتن سیاست‌های پوپولیستی معروف است، بر مسائل اقتصادی و تبعیت از قانون اساسی آمریکاست.

اصطلاح "تی پارتی"، وام گرفته از یک حرکت اعتراضی مستعمره‌نشینان آمریکایی در سال ۱۷۷۳ در مهمانی چای بوستون علیه انحصار دولت بریتانیا و کمپانی هند شرقی بر واردات چای به آمریکا است که یکی از اولین جرقه های انقلاب آمریکا و استقلال این کشور به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط