کناره‌گیری یک چهره کلیدی جمهوری‌خواهان آمریکا در پی شکست از 'تی پارتی'‏

اریک کانتر حق نشر عکس Reuters
Image caption اریک کانتور، فرد دوم جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان، پیش‌تر سعی کرده بود به 'تی پارتی' نزدیک بماند

اریک کانتور، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا و از چهره‌های مهم جمهوری‌خواه، گفته است که از این سمت کناره می‌گیرد. او رقابت را در یک انتخابات مقدماتی به رقیب هم‌حزبی خود از 'تی پارتی'، جناح عوام‌گرا و محافظه‌کار این حزب باخت.

آقای کانتور اعلام کرد که از روز آخر ژوئن، ماه جاری میلادی، دیگر رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان نیست.

در انتخابات مقدماتی که به نظر می‌رسد نتیجه‌اش برای جمهوری‌خواهان غیرمنتظره بوده، دیوید برت، یک استاد دانشگاه در حوزه اقتصاد که چندان شناخته‌شده نیست، اریک کانتور، نماینده پرسابقه ویرجینیا را شکست داد.

آقای کانتور درباره علت این شکست حرفی نزده و در عین حال تاکید کرده است که وضع حزب جمهوری‌خواه در حوزه‌های انتخاباتی خوب است.

'امید' برای دموکرات‌ها؟

برخی از هم‌حزبی‌های او در کنگره می‌گویند اریک کانتور به خاطر موضعش درباره اصلاح قانون مهاجرت آمریکا شکست خورده است.

این طرح پیشنهادی دموکرات‌ها اجازه می‌دهد به افرادی که در کودکی به طور غیرقانونی به آمریکا آورده شده‌اند، شهروندی این کشور داده شود.

ولی برخی دیگر از جمهوری‌خواهان نگران اند که شکست رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان، چه معنایی برای کل حزب دارد.

تحلیلگران می‌گویند حزب جمهوری‌خواه، یکی از دو حزب عمده آمریکا، در تلاش برای جلب رای افرادی بیش از حومه‌نشینان محافظه‌کار و شهرنشینان سفیدپوست است.

چهره‌های عمده‌ای در حزب جمهوری‌خواه آمریکا از "تی پارتی" که جناح عوام‌گرای همین حزب شناخته می‌شود، بیم دارند و رویکردهای آن را دور از بنیان‌های حزب خود می‌دانند.

دموکرات‌های آمریکا این شکست اریک کانتور را به عنوان نشانه دل‌گرم‌کننده‌ای از بخت بیشتر برای پس‌گرفتن مجلس نمایندگان از جمهوری‌خواهان دیده‌اند.

در انتخاباتی که ماه نوامبر در آمریکا برگزار می‌شود، همه ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و ۳۳ کرسی از سنا یعنی یک‌سوم آن به رای گذاشته می‌شود.

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان، در بیانیه‌ای گفته است که شکست هم‌تای جمهوری‌خواهش اریک کانتور "پیروزی عمده‌ای برای تی پارتی بود در کشیدن حزب جمهوری‌خواه به سمت راست افراطی".

سوار بر موج 'تی پارتی'

حق نشر عکس nocredit
Image caption دیوید برات، استاد اقتصاد و از جنبش "تی پارتی"، با کارزاری به‌مراتب کوچک‌تر، اریک کانتور را شکست داد

انتظار می‌رفت آقای کانتور در این انتخابات پیروز شود. او توانسته بود حدود پنج و نیم میلیون دلار برای کارزار انتخاباتی‌اش کمک جمع کند؛ چیزی حدود ۲۰ برابر آن‌چه رقیبش آقای برت توانسته بود جمع کند.

این استاد اقتصاد چیره‌شدن‌اش بر یک چهره عمده جمهوری‌خواه را "معجزه‌ای از خدا" توصیف کرده است.

نماینده "تی پارتی" در جریان انتخابات از پیشینه اریک کانتور، از جمله از حمایت او از اصلاح قانون مهاجرت انتقاد کرد و اعضای پر آب و تاب جریان ضد مالیات و جنبش محافظه‌کار و عوام گرای "تی پارتی" را دور خود جمع کرد.

اریک کانتور ۵۱ ساله که حقوق‌دان است، در سال ۲۰۰۰ وارد کنگره شد و پیش از آن برای ۹ سال نماینده مجلس ایالتی ویرجینیا بود.

پنج سال پیش که جنبش "تی پارتی" ایجاد شد، او کوشید ارتباط خود را با این جریان پراکنده مستحکم و از حمایت آنها برای استیلای جمهوری‌خواهان بر مجلس نمایندگان در سال بعد استفاده کند.

جنبش "تی پارتی" از سال ۲۰۰۹ با تظاهراتی در گوشه و کنار آمریکا به راه افتاد که اعضا و حامیان اولیه آن عمدتا سفیدپوستان با گرایش‌های مذهبی، تحصیل‌کرده و محافظه‌کارتر از جمهوری‌خواهان بودند. تمرکز این جریان که به داشتن سیاست‌های عوام‌گرا معروف است، بر مسائل اقتصادی و تبعیت از قانون اساسی آمریکاست.

اصطلاح "تی پارتی" وام‌گرفته از یک حرکت اعتراضی مستعمره‌نشینان آمریکایی در سال ۱۷۷۳ در مهمانی چای بوستون علیه انحصار دولت بریتانیا و کمپانی هند شرقی بر واردات چای به آمریکا است که یکی از اولین جرقه‌های انقلاب آمریکا و استقلال این کشور به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط