به پرویز مشرف اجازه سفر به خارج از پاکستان داده شد

حق نشر عکس Getty
Image caption مشرف گفته است برای دیدن مادر بیمارش در صدد سفر به خارج است

پرویز مشرف، رئیس جمهوری پیشین پاکستان، اجازه خروج از کشور را یافته است.

روز پنجشنبه، ۲۲ خرداد (۱۲ ژوئن)، دادگاهی در شهر کراچی به دولت این کشور دستور داد حکم ممنوعیت خروج پرویز مشرف را لغو کند و به او اجازه سفر به خارج بدهد.

وکیل آقای مشرف گفته است که "دادگاه با درخواست تجدید نظر ما موافقت کرد و دستور داد نام مشرف از فهرست افراد ممنوع الخروج حذف شود. این حکم بعد از پانزده روز لازم الاجراست."

به گفته وی، دلیل مهلت زمانی اجرای حکم "دادن وقت به دولت است تا در صورتی که مایل است، خواستار تجدید نظر در دادگاه بالاتری شود." پرویز مشرف، که هفتاد سال دارد، در ماه آوریل به منظور انجام آزمایش های پزشکی با هواپیما به کراچی آمد.

رئیس جمهوری پیشین پاکستان منظور از دریافت اجازه خروج را دیدن مادر بیمار خود در دوبی عنوان کرده اما برخی از مخالفان او معتقدند که هدف اصلی، فرار از محاکمه و مجازات برای جرایمی است که، به گفته آنان، در طول دوره ریاست جمهوری او صورت گرفت.

پرویز مشرف در سال ۱۹۹۹ با برکناری دولت غیرنظامی به نخست وزیری محمد نواز شریف، نخست وزیر فعلی، در سمت رئیس دولت و سپس در مقام رئیس جمهوری پاکستان و همزمان، فرمانده ستاد نیروی زمینی پاکستان، قدرت را در این کشور در دست گرفت.

حق نشر عکس AP
Image caption طرفداران مشرف دولت پاکستان را به پرونده سازی علیه او متهم کرده‌اند

وی در سال ٢٠٠٨، در پی برگزاری انتخابات و تعیین رئیس جمهوری جدید، از این سمت کنار رفت و به خارج از پاکستان رفت.

در ماه مارس سال گذشته میلادی به منظور شرکت در انتخابات پارلمانی به کشورش بازگشت اما به دلیل مواجهه با یک رشته اتهامات کیفری، از جمله خیانت، فساد و ارتباط با ترور بی‌نظیر بوتو، رهبر سابق حزب مردم، تحت پیگرد قرار گرفت و از ورود به مبارزات انتخاباتی محروم شد.

رسیدگی به پرونده‌های مطرح شده علیه آقای مشرف ادامه دارد در حالیکه طرفداران او مقامات دولتی و قضایی را به پرونده‌سازی به منظور جلوگیری از حضور رئیس جمهوری پیشین در صحنه سیاسی پاکستان متهم کرده‌اند.

در ماه آوریل، گزارش شد که پرویز مشرف از یک سوء قصد جان سالم به در برده است. گفته میشود که طالبان پاکستان سوگند خورده‌اند آقای مشرف را در یک عملیات انتحاری به قتل برسانند

به دلیل تهدیدهای امنیتی، رئیس جمهوری پیشین پاکستان در بسیاری از جلسات بازپرسی و محاکمه شخصا حضور نیافته است.

پرویز مشرف در زمان تصدی سمت های دولتی نیز چند بار دیگر هدف سوء قصد قرار گرفته بود.

مطالب مرتبط