حملات هوایی دولت عراق علیه مواضع داعش

بر اساس گزارشهای خبری از عراق، نیروهای دولتی این کشور از حملات هوایی علیه نیروهای ستیزه‌جوی دولت اسلامی عراق و شام، موسوم به داعش، استفاده کرده‌اند.

در همین حال نیروهای داعش تهدید کرده‌اند که آنها قصد حمله به بغداد، پایتخت، را دارند.

همزمان از آمریکا گزارش شده است که مقامات این کشور، اوضاع عراق را از نزدیک دنبال می‌کنند.

پیشتر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت که عراق به کمک‌های اضافی از آمریکا نیازمند است تا پیکارجویان را به عقب براند. او افزوده که هر گونه اقدامی را محتمل می‌داند.

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که اقدامات کوتاه مدت عاجل نظامی در عراق ضروری است. او در عین حال تاکید کرد که در سال‌های گذشته اعتماد لازم بین شیعیان و سنی‌های عراق ایجاد نشده است.

این درحالیست که جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، در جمع خبرنگاران گفته است که اعزام سرباز به عراق در بین گزینه‌های مورد بحث نیست.

از سوی دیگر جان مک کین، سناتور جمهوریخواه، پس از شرکت در یک جلسه محرمانه درباره عراق، از آقای اوباما خواست تا اعضای تیم امنیت ملی خود را تغییر دهد.

آقای کین گفت که آنها "کاملا ناکارآمد" بوده‌اند.

حق نشر عکس .

همزمان وزارت خارجه آلمان از اتباع این کشور خواسته است تا از بخشهایی از خاک عراق از جمله بغداد، پایتخت، خارج شوند.

واکنش ایران

در پی حمله نیروهای دولت اسلامی عراق و شام (داعش) حسن روحانی رئیس جمهور ایران از تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی برای بررسی شرایط منطقه خبر داد.

همزمان سرتیپ پاسدار حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران ایران گفته است: "نگران هیچگونه تهدیدی علیه ایران اسلامی در هیچ سمت و ابعادی نیستیم و بی‌تردید روند رو به جلوی گروه‌های افراطی در عراق معکوس خواهد شد."