اوباما: برای مقابله با داعش همه گزینه‌ها در دست بررسی است

حق نشر عکس AFP
Image caption در عکسی که گفته می شود پس از سقوط موصل گرفته شده خودروی امنیتی دولتی با پرچم داعش مشاهده می‌شود

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید کشورش برای کمک به دولت عراق در برابر پیکارجویان دولت اسلامی عراق و شام، داعش، همه گزینه‌ها از جمله عملیات نظامی را مد نظر دارد.

با وجود این، کاخ سفید اعلام کرده فعلا هیچ برنامه‌ای برای اعزام نیرو به عراق ندارد.

گفته‌های رئیس جمهوری آمریکا پس از آن طرح شد که پیکارجویان داعش در دو روز گذشته موفق شدند کنترل شهرهای مهم موصل و تکریت را در دست بگیرند و اکنون خبر می‌رسد که سودای اشغال بغداد را دارند.

آقای اوباما همچنین گفته است که عراق به کمک‌های اضافی از سوی آمریکا نیازمند است تا پیکارجویان را عقب براند.

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرده اقدامات کوتاه مدت و فوری نظامی در عراق ضروری است. او در عین حال تاکید کرد که در سال‌های گذشته اعتماد لازم بین شیعیان و سنی‌های عراق ایجاد نشده است.

این درحالی است که جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، روز پنجشنبه (دوازدهم ژوئن - ۲۲ خرداد) در جمع خبرنگاران گفت اعزام سرباز به عراق در بین گزینه‌های مورد بحث نیست.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای اوباما در دیدار با تونی آبوت، نخست وزیر استرالیا گفته شاید به اندکی اقدامات نظامی فوری اما کوتاه مدت در عراق نیاز باشد

همزمان از عراق رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند نیروهای دولتی این کشور از حملات هوایی علیه نیروهای ستیزه‌جوی دولت اسلامی عراق و شام، موسوم به داعش، استفاده کرده‌اند.

این تحولات در حالی روی می‌دهد که پارلمان عراق روز پنجشنبه (۲۲ خرداد) نتوانست درخواست دولت مبنی بر اعلام وضع فوق‌العاده را به رای گیری بگذارد چرا که از میان ۳۲۵ عضو این مجلس، تنها ۱۲۸ نفر در صحن علنی حاضر شدند و بدین ترتیب جلسه پارلمان به حد نصاب نرسید.

گزارشگران در عراق می‌گویند چنانچه داعش بتواند به کنترل خود بر شهر موصل (سومین شهر بزرگ عراق) ادامه دهد، گام بزرگی برای تشکیل یک کشور اسلامی بردارد یا همان طور که در نامش جاری است "دولت اسلامی عراق و شام" را در این منطقه تشکیل دهد.

از سوی دیگر جان مک کین، سناتور جمهوری‌خواه، پس از شرکت در یک جلسه محرمانه درباره عراق، از آقای اوباما خواست تا اعضای تیم امنیت ملی خود را تغییر دهد.

آقای مک‌کین گفت که آنها "کاملا ناکارآمد" بوده‌اند.

در واکنشی دیگر از سوی آمریکا به تحولات اخیر عراق، جو بایدن، معاون باراک اوباما در تماس تلفنی با نوری مالکی، نخست وزیر عراق گقتگو کرده و ضمن تاکید بر همبستگی واشنگتن و بغداد گفته کاخ سفید در حال بررسی فوری تقویت کمک های امنیتی خود به عراق است. آقای بایدن همچنین از نخست وزیر عراق خواسته تا برای برقراری وحدت میان جناح‌های سیاسی در عراق تلاش کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هم اعلام کرده است در نبرد دولت عراق "برابر تروریسم" از بغداد حمایت می‌کند.

همزمان وزارت خارجه آلمان از اتباع این کشور خواسته است بخش‌هایی از خاک عراق از جمله بغداد، پایتخت، را ترک کنند.

با سقوط شهر موصل و ورود نیروهای داعش به این شهر بزرگ عراق نهادهای بشردوستانه گزارش کرده‌اند که حدود نیم میلیون نفر از مردم موصل با ترک کاشانه و دیار خود به مناطق مجاور گریخته‌اند و اکنون کمک رسانی به این خانواده ها به چالشی جدید برای دولت آقای مالکی تبدیل شده است.

با وجود این، گزارشگر بی‌بی‌سی در اربیل عراق که با برخی از آوارگان اهل موصل گفتگو کرده می‌گوید: "آنها می‌گویند پیکارجویانی که موصل را تصرف کرده‌اند با مردم عادی کاری نداشته‌اند و علت فرار آنها بیم از عملیات ارتش عراق است که ممکن است در پاسخ به تصرف موصل صورت گیرد."

در همین حال، ناظران از پیشروی احتمالی داعش به سوی شهرهای شیعه نشین عراق نگرانند، چرا که در این صورت دامنه جنگ به میان گروه‌های شبه نظامی شیعه و سنی در عراق خواهد کشید و آتش جنگ داخلی در عراق امنیت و تمامیت ارضی این کشور را به شدت تهدید خواهد کرد.

حق نشر عکس .

واکنش ایران

در پی حمله نیروهای دولت اسلامی عراق و شام (داعش) حسن روحانی رئیس جمهور ایران از تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی برای بررسی شرایط منطقه خبر داد.

همزمان سرتیپ پاسدار حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران ایران گفته است: "نگران هیچگونه تهدیدی علیه ایران اسلامی در هیچ سمت و ابعادی نیستیم و بی‌تردید روند رو به جلوی گروه‌های افراطی در عراق معکوس خواهد شد."

مطالب مرتبط