سازمان ملل: داعش نظامیان و غیرنظامیان را اعدام کرده است

حق نشر عکس Reuters
Image caption به گفته سازمان ملل داعش در مناطق تحت تصرف خود مرتکب جرایم جنگی شده است

سازمان‌های بین‌المللی از اعدام نظامیان و غیرنظامیان توسط گروه داعش و همچنین نقض مقررات جنگ توسط نیروهای دولتی عراق خبر داده‌اند.

روز جمعه، ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن)، سازمان ملل متحد اعلام کرد که براساس گزارش‌های تایید شده، شبه نظامیان داعش پس از تصرف شهر موصل در اوایل هفته جاری، دست کم هفده غیرنظامی را محاکمه سرپائی و اعدام کردند.

شماری از غیرنظامیانی که اعدام شدند کارمند نیروی پلیس محلی بودند.

براساس این گزارش، گروه جهادی داعش دوازده عضو ارتش و نیروهای امنیتی عراق را که در موصف اسیر شده بودند کشته است.

سازمان ملل احتمال می‌دهد که صدها تن دیگر از شهروندان نظامی و غیرنظامی عراق در جریان درگیری‌های نظامی در روزهای اخیر جان خود را از دست داده باشند.

این سازمان همچنین گزارش کرده است که تعدادی غیرنظامی هم در نتیجه آتشباری توپخانه ارتش عراق کشته شده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ارتش عراق نیز به کشتن و بدرفتاری با غیرنظامیان متهم است

همزمان، دیده‌بان حقوق بشر، از سازمان‌های مدافع حقوق بشر، با صدور بیانیه‌ای، نسبت به سرنوشت غیرنظامیان در مناطق تحت تسلط داعش ابراز نگرانی عمیق کرده است.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه خود گفته است که پیش ازاین، مدارکی را از "جنایات" داعش در سوریه و عراق، مانند بمب‌گذاری انتحاری، اعدام، شکنجه در زمان بازداشت، تبعیض علیه زنان و تخریب اماکن مذهبی تهیه کرده بود.

این سازمان مدافع حقوق بشر هشدار داده است که "این احتمال وجود دارد که داعش جنایات فجیعی را که در سایر بخش‌های عراق مرتکب شده بود در مناطقی که اخیرا تصرف کرده تکرار کند و با همان خشونت و نامداراگری قبلی، با ساکنان این مناطق رفتار کند."

دیده‌بان حقوق بشر یادآور شده است که پیش از پیشروی اخیر داعش و تصرف موصل، این گروه در مناطق پراکنده ای که در اختیار گرفته بود به سرکوب مخالفان دینی خود پرداخته و به عنوان اجرای قوانین اسلامی، شرایط دشواری را بر ساکنان این مناطق تحمیل کرده بود.

در بیانیه دیده‌بان حقوق بشر از نیروهای دولتی عراق نیز انتقاد شده و آمده است که از موارد نقض حقوق بشر و اقدامات مجرمانه توسط ارتش عراق در درگیری با داعش و سایر گروه های ضد دولتی در استان انبار و دیگر نقاط این کشور، مدارکی در دست دارد.

براساس این گزارش، این نیروها در عملیات خود، مرتکب حمله به هدف‌های غیرنظامی، حمله و استفاده از بمب های بشکه‌ای در مناطق مسکونی، بازداشت خودسرانه و شکنجه و اعدام غیرقانونی شده‌اند.

مطالب مرتبط