عطایف: مسدودیت اینترنت با موازین سازمان تجارت جهانی مغایر است

عصام الدین عطایف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای عطایف می‌گوید که مسدودیت شبکه‌ها می‌تواند به اعتبار تاجیکستان در عرصه بین‌المللی لطمه زند

رئیس انجمن فراهمگران اینترنت در تاجیکستان می‌گوید که مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی در تاجیکستان مغاییر با مقررات عضویت در سازمان تجارت جهانی است.

عصام‌الدین عطایف می‌گوید که بعد از پیوستن تاجیکستان به این سازمان دولت تعهوداتی را در باره اجرای مقررات آن بر عهده گرفته و رعایت آنها حتمیست.

آقای عطایف روز جمعه 13 ژوئن به بی بی سی گفت: "تاجیکستان عضو سازمان تجارت جهانی است و محدود کردن فعالیت شرکتهای مختلف جهانی در قلمرو این کشور تبعیض نسبت به فعالیت این شرکتها در این کشور می‌باشد."

آقای عطایف می‌گوید این در صورتیست که تاجیکستان در نزد سازمان تجارت جهانی متعهد است که برای شرکتهای خارجی در این کشور در کنار شرکتهای داخلی امکان فعالیت بدون هیچ مانع را فراهم کند.

وی افزود که مسدود شدن دسترسی به شبکه‌های اجتماعی “Google” و یوتیوب با قانونهای داخل تاجیکستان نیز مغایر است.

رئیس انجمن فراهمگران اینترنت در تاجیکستان گفت: “ما حق بستن هیچ گونه منبع را نداریم و در صورتی که از چیزی خوشمان ناید، طبق قانونهای موجوده در تاجیکستان بدون تبعیض و پست کردن اعتبار دولت باید رفتار کنیم.”

وی می‌گوید که آن چه امروز در تاجیکستان می‌گذرد، می‌تواند به اعتبار این کشور در عرصه بین‌المللی به عنوان یک عضو سازمان تجارت جهانی لطمه زند.

این در حالیست که از 9 ژوئن سال روان برخی از فراهمگران اینترنت در تاجیکستان دسترسی به شبکه اجتماعی "Youtube" را مسدود کرده‌اند. امروز بسیاری از کاربران اینترنت از مسدود شدن خدمات جستجوگر “Google” نیز شکایت کرده‌اند.

یکی از ساکنان جوان شهر دوشنبه می‌گوید که از شرکت “tcell” استفاده می‌کند و امروز نتوانسته است جستجوگر “Google” را باز کند. همچنین عدّه‌ای دیگر نیز گفته‌اند که چنین مشکل را با شرکت “میگافون” نیز دارند.

مسئولان این شرکتها تا حال مسدود کردن دسترسی به این شبکه‌ها را شرح نداده‌اند، اما عده‌ای از کارمندان آنها گفتند، که برای مسدود کردن این شبکه‌ها “از بالا” دستور گرفته‌اند.

اما مسئولان اداره ارتباطات تاجیکستان حاضر نشدند که در این باره توضیح بدهند.

این در حالیست که دنیا میاتوویچ، نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در امور آزادی رسانه‌ها از مسدود کردن شبکه اجتماعی "Youtube" در تاجیکستان شدیدا انتقاد کرده است.

وی روز 1 ژوئن گفته که دسترسی بدون مانع به اطلاعات اینترنتی یا غیر اینترنتی حق حلال مردم است و دولت باید برای تحقق این حق مردم امکانات فراهم کند.

او افزوده است: "هر گونه محدودیتی در دسترسی مردم به اینترنت، اگر امری ضروری باشد، باید تنها از راه قانونی و با تصمیم دادگاه عملی شود."

این نخستین بار نیست که در تاجیکستان دسترسی به برخی از شبکه‌های اجتماعی اینترنتی به سببهای مختلف مسدود می‌شود. در سال 2012 به دنبال عملیات مرگبار نظامی دولت در شهر خاروغ و واکنش شدید مردم در شبکه‌های اینترنتی در باره این عملیات، دسترسی به شبکه اجتماعی فیسبوک و برخی از تارنماهای خبری مستقل مسدود شده بود.

سال گذشته نیز در پی پخش برنامه‌ای انتقادی در باره مقامات بلندپایه تاجیکستان، از جمله مراسم عروسی رستم امامعلی، پسر رئیس جمهور، پخش برنامه‌های شبکه تلویزیون "ک+" در تاجیکستان اوّل محدود و بتدریج کاملا متوقف شد.

مطالب مرتبط