سقوط یک هواپیمای ارتش به دست جدایی‌طلبان اوکراین

Image caption وزارت خارجه آمریکا می‌گوید جدایی‌طلبان با کمک روسیه به تانک و راکت‌انداز مجهز شده‌اند

وزارت دفاع اوکراین می‌گوید یک هواپیمای ارتش با شلیک جدایی‌طلبان در شرق این کشور سقوط کرده است.

به گزارش وزارت دفاع اوکراین، این هواپیما در حال جا‌به‌جایی ۴۹ نفر از نیروهای ارتش بوده است.

هواپیمای ارتش در نزدیکی شهر لوهانسک به زمین افتاده است. هنوز گزارشی درباره شمار کشته‌ها منتشر نشده است.

پیش‌تر ماری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه (۱۳ ژوئن - ۲۳ خرداد) گفته بود: "ارزیابی‌های ما نشان می‌دهد جدایی‌طلبان در اوکراین به سلاح‌های سنگینی چون تانک و راکت‌انداز از سوی روسیه تجهیز شده‌اند."

وزارت خارجه آمریکا می گوید مطمئن است سلاح‌های سنگینی که جدیدا جدایی‌طلبان هوادار روسیه در اوکراین به دست آورده‌اند، از داخل روسیه وارد خاک اوکراین شده‌اند.

به گفته خانم هرف، تانک‌هایی که اکنون در اختیار مخالفان مسلح دولت اوکراین قرار دارد چند روز پیش از یک پایگاه نظامی و پشتیبانی در جنوب غرب روسیه حرکت داده شده بودند.

"ما اطلاعاتی داریم که نشان می‌دهد روسیه تانک‌هایی را که دیگر در ارتش این کشور به کار گرفته نمی‌شود در پایگاهی در جنوب غرب این کشور گرد آورده است و در چند روز اخیر چند دستگاه از این تانک‌ها از این پایگاه جابجا شده‌اند."

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعای روسیه مبنی بر این که مخالفان این تانک‌ها را از ارتش اوکراین غنیمت گرفته‌اند صحیح نیست چرا که هیچ تانکی که متعلق به نیروهای دولتی اوکراین باشد در مناطق مورد اشاره مستفر نبوده است.

همزمان وزیر کشور اوکراین ادعا کرده است که سه تانک‌ از مرز روسیه عبور داده شده و وارد خاک اوکراین شده‌اند. وزیر کشور اوکراین می‌گوید تصاویر ویدئویی تهیه شده از این تانک‌ها نشان می‌دهد که آنها همان تانک‌هایی هستند که به تازگی جنوب غرب روسیه را ترک کردند.

در همین حال، ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، "ورود" این تانک‌ها به اوکراین را غیرقابل قبول خوانده است.

همزمان نیروهای دولتی اوکراین موفق شده‌اند کنترل شهر ماریوپل در شرق این کشور را پس از نبردی سنگین با جدایی‌طلبان در اختیار بگیرند.

گزارش شده در جریان این نبرد، پنج نفر از نیروهای جدایی‌طلب هوادار روسیه کشته و دست کم پنج سرباز اوکراینی مجروح شده‌اند.

حق نشر عکس AFP Getty

مطالب مرتبط