ارتش عراق پایگاه‌های نظامی سامرا را علیه داعش تقویت کرد

حق نشر عکس AP
Image caption اعضای قبایل شیعه با فراخوان نوری مالکی و نماینده آیت‌الله سیستانی برای مبارزه با گروه سنی داعش به ارتش پیوسته‌اند

نیروهای نظامی وفادار به دولت مرکزی عراق پایگاه‌های مستقر در اطراف شهر سامرا، در شمال پایتخت را در مقابل نیروهای داعش تقویت کرده‌اند.

پیکارجویان دولت اسلامی عراق و شام معروف به داعش، کنترل قسمت‌های وسیعی از شمال و غرب کشور عراق را در دست دارند و بیم آن وجود دارد که از شمال به سمت تصرف بغداد حرکت کنند.

نیروهای داوطلب که با فراخوان نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق و نماینده آیت‌الله علی سیستانی، بانفوذترین مرجع شیعه عراق سلاح به دست گرفته‌اند، باعث تقویت قوای نظامی دولت مرکزی عراق علیه داعش شده‌اند.

گزارش شده که نوری مالکی، نخست‌وزیر دولت شیعه عراق از شهر سامرا بازدید کرده است. سامرا در ۹۵ کیلومتری شمال بغداد، پایتخت عراق، است.

اماکن مذهبی شیعیان در این شهر، سال ۲۰۰۶ در جریان نزاع سنی‌ها و شیعه‌های عراق هدف حمله شبه‌نظامیان سنی قرار گرفت.

بعضی منابع گزارش داده‌اند قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس هم در بغداد دیده شده است؛ هرچند ایران فعالیت نظامی نیروهایش را در عراق تکذیب می‌کند.

امروز حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در مصاحبه مطبوعاتی گفته است ایران تا کنون وارد عملیات نظامی نشده اما اگر دولت عراق کمک بخواهد، ایران در چهارچوب قوانین بین‌المللی آنها را یاری خواهد کرد.

مسدودشدن شبکه‌های اجتماعی

گزارش شده که دولت عراق از ترس نفوذ داعش بیشتر شبکه‌های اجتماعی را در این کشور مسدود یا محدود کرده است.

نگرانی دولت از این است که داعش از شبکه‌های اجتماعی برای به کار گرفتن نیروی نظامی یا ایجاد رعب و وحشت استفاده کند.

داعش در توییتر چند حساب کاربری دارد که از طریق آن تصاویر و اخبار پیروزی‌های خود را منتشر می‌کند.

دولت عراق داعش را متهم کرده که در شهرهای تحت تصرف، مرتکب جنایت جنگی شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption هزاران نفر از بیم حملات داعش در عراق آواره شده‌اند از جمله این زن که از موصل به اربیل گریخته است

دو شهر دیگر در تصرف داعش

در حالی که در بغداد و شهرهای شیعه‌نشین عراق، نیروهای مردمی برای کمک به دولت داوطلب شده و در برابر دفاتر ثبت نام صف کشیده‌اند، پیکارجویان داعش و دیگر گروه‌های مخالف دولت مرکزی موفق شدند دو شهر در استان دیاله را تصرف کنند و به این ترتیب به مرزهای ایران نزدیک‌تر شوند.

خبرگزاری رویترز به نقل از نیروهای امنیتی در عراق خبر داد که پیکارجویان توانسته‌اند کنترل شهرهای السعدیه و جلولا را در اختیار بگیرند. بدین ترتیب داعش اکنون در ۵۰ کیلومتری مرز خسروی ایران و مجاورت استان کرمانشاه است.

آمریکا عملیات زمینی نخواهد داشت

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه خطاب به کسانی که منتظر موضع‌گیری آمریکا در برابر بحران عراق بودند، گفت کاخ سفید برای تعیین چگونگی همکاری و کمک به بغداد در جنگ علیه پیکارجویان، به چند روز وقت نیاز دارد.

با این حال بر اساس گفته‌های مقام‌های آمریکایی مشخص است که این کشور برنامه‌ای برای پیاده کردن نیرو در عراق ندارد و در حال بررسی احتمال انجام عملیات هوایی است.

آقای اوباما گفته است: "رهبران عراق باید اختلافات فرقه‌ای را کنار بگذارند. مداخله نظامی خارجی، چه از طرف آمریکا و چه هر کشور دیگر نمی‌تواند مشکل را در بلندمدت حل کند. تا وقتی چاره‌اندیشی مناسبی وجود نداشته باشد هرگز در عراق و منطقه آرامش برقرار نخواهد شد."

همکاری ایران و آمریکا؟

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام عالی ایرانی که خواسته نامش فاش نشود نوشته است: مقام‌های ایرانی ایده همکاری ایران و آمریکا در مورد بحران عراق را به بحث گذاشته‌اند. آمریکا می‌گوید در حال بررسی است و هنوز تصمیمی در این رابطه نگرفته است. هم‌زمان یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده است که آمریکا در حال حاضر مشغول گفتگو با ایران در ارتباط با عراق نیست.

دو کشور پیش از این هم در موارد محدودی برای مقابله با القاعده و طالبان در افغانستان و همچنین بحران امنیتی عراق با هم گفت‌وگو و همکاری کرده‌اند.

مطالب مرتبط