لحظه به لحظه با تحولات شنبه عراق

نکات اصلی

  • موصل و تکریت در کنترل پیکارجویان داعش است. آنها گفته‌اند که به پیشروی‌های خود تا بغداد ادامه خواهند داد.
  • دولت اسلامی عراق و شام (داعش) گروهی است که قصد دارد در عراق و سوریه خلافت اسلامی به راه بیندازد.
  • داعش پیش از این در سوریه پیروزی‌های نظامی بزرگی به دست آورده بود اما تصرف بخش‌هایی از عراق موفقیتی بی‌سابقه برای چنین گروهی به شمار می‌رود.
  • ریاست دولت اسلامی عراق و شام با ابو بکر بغدادی است. او قبلا رهبری القاعده عراق را به عهده داشت.

پوشش زنده

به روز شده در 14 ژوئن 2014 - 24 خرداد 1393

BREAKING 16:27 GMT خبر فوری

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا دستور داده یک ناو هواپیمابر آمریکا به خلیج فارس اعزام شود تا در صورت نیاز به اقدام نظامی در عراق نیروهای آمریکایی آمادگی لازم را داشته باشند.

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، روز گذشته گفت به موقع درباره چگونگی مداخله آمریکا در بحران عراق تصمیم خواهد گرفت. او گفت اگر رهبران عراقی برنامه‌ای سیاسی برای آینده کشور نداشته باشند، آمریکا نیروهای خود را به عراق نخواهد فرستاد.

11:26 GMT

سرتیپ حسین ذوالفقاری فرمانده مرزبانی ایران از تشدید کنترل مرزها برای جلوگیری از ورود داعش خبر داده و گفته که احتمال دارد به دلیل شرایط نامناسب برخی شهروندان عراقی به ایران پناهنده شوند.

به گفته آقای ذوالفقاری، اقدامات امنیتی لازم از جمله شورای تامین استان ها تشکیل شده، چون ممکن است اقدامات اخیر این گروه پیامدهای مختلفی به دنبال داشته باشد."

به گفته این مقام ارشد پلیس ایران، "ممکن است با تردد افراد غیرمجاز و مرتبط با این گروه مواجه شویم که به همین منظور اقدامات امنیتی و کنترل مرزها را تشدید کردیم."

11:29 GMT

نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق با سفر به شهر سامرا در جمع فرماندهان ارتش سخنرانی کرده است. شهر سامرا، در حدود صد کیلومتری شمال بغداد، نوک پیکان مقابله با گروه داعش است. گروهی که در حال پیشروی به سمت بغداد، پایتخت عراق است.
ارتش عراق از دیروز سعی کرده با کمک داوطلبان مردمی پایگاه‌های نظامی در شهر کلیدی سامرا را تقویت کند.

11:30 GMT

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران گفته که "قصد اعزام نیروی نظامی به عراق نداریم بلکه به رزمندگان عراقی در برابر داعش مشورت و راهنمایی می‌دهیم اما اگر تروریست‌ها به مرزهای ما نزدیک شوند آنها را نابود می‌کنیم."

11:42 GMT

العربیه می‌گوید دولت عراق تهدید کرده است که دفتر این شبکه در بغداد را می‌بندد و فعالیت خبرنگاران آن را ممنوع می‌کند.

11:44 GMT

نیروهایی که تازه به ارتش پیوسته‌اند بغداد را به سمت سامرا در صد کیلومتری شمال پایتخت ترک می‌کنند. سامرا به نوک پیکان مقابله با نیروهای داعش تبدیل شده و داعش به دنبال آن است تا با تصرف این شهر به سمت بغداد پیش‌روی کند.

11:44 GMT

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه‌ای از شهروندان ایرانی که قصد سفر به عراق را دارند درخواست کرده است قبل از سفر هماهنگی‌های لازم را با مراجع ذیربط در سازمان حج و زیارت انجام دهند و تنها از طریق کاروان‌های تحت نظارت این سازمان به عراق سفر کنند.

BREAKING 11:51 GMT خبر فوری

خبرگزاری فرانسه گزارش داده نیروهای امنیتی عراق جسد سوخته ۱۲ پلیس را در شهر اسحاقیه در شمال بغداد پیدا کرده‌اند. اسحاقیه به تازگی توسط اعضای قبایلی که به کمک ارتش آمده‌اند، از داعش پس گرفته شده است. اسحاقیه نزدیک‌ترین نقطه به پایتخت بود که به تصرف نیروهای داعش در آمد.

11:54 GMT

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران: ممکن است کسی از ما نظر مشورتی در رابطه با مبارزه با تروریسم بخواهد اما اینکه وارد شویم و نیروهای ما وارد علمیات شوند تا امروز نبوده و بعید می‌دانم که چنین شرایطی پیش بیاید. گزارش تفصیلی مصاحبه مطبوعاتی آقای روحانی را اینجا بخوانید.


ابراز آمادگی تلویحی حسن روحانی برای همکاری با آمریکا در بحران عراق

11:56 GMT

دولت بریتانیا اعلام کرده است ۳ میلیون پوند کمک اضطراری برای بی‌جاشدگان ناامنی‌های عراق اختصاص می‌دهد.

11:57 GMT

حسین سلامی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران ایران ناامنی در عراق را "محصول غربی‌ها و متحدان آنها" خوانده و گفته است: "به فضل الهی توطئه‌های دشمن در عراق و کشورهای منطقه به‌زودی سرنگون می‌شود."