انتشار تصاویر 'قتل‌عام در عراق' توسط داعش

حق نشر عکس AP
Image caption تصاویر حاکی از اعدام دسته جمعی ده‌ها نفر به دست پیکارجویان داعش است

اعضا و هواداران داعش عکس‌ها و فیلم‌هایی منتشر کرده‌اند که مطابق آنها به نظر می‌رسد ده‌ها نفر از سربازان و نیروهای امنیتی عراقی پس از دستگیری اعدام شده‌اند.

اصالت این عکس‌ها و فیلم‌ها به طور مستقل تایید نشده است.

در این تصاویر ده‌ها نفر که دستانشان از پشت بسته شده به صف می‌شوند، روی زمین دراز می‌کشند و پیکارجویان داعش آنان را به گلوله می‌بندند و "اعدام" می‌کنند.

ژنرال قاسم موسوی، از سخنگویان ارتش عراق، این تصاویر را مستند دانسته و گفته است این عکس‌ها اتفاقی در استان صلاح‌الدین را نشان می‌دهند.

در یکی از ویدئوهایی که منتشر شده گفته می‌شود که ده‌ها اسیری که بنا است اعدام شوند، سربازانی هستند که تسلیم شده‌اند. در عکس‌هایی دیده می‌شود که این افراد با لباس‌های غیرنظامی در وانت‌هایی در حال انتقال به محلی دیگر هستند.

رشته انفجارهای بغداد

همزمان مقام های پلیس و بیمارستانی در عراق به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که یک رشته بمبگذاری در بغداد حداقل ۱۵ نفر را کشته و بیش از ۳۰ نفر را زخمی کرده است.

بنابه این گزارش در مرکز شهر انفجار بمبی باعث کشته شدن ۱۰ نفر شد و ۲۱ نفر را زخمی کرد.

با رسیدن ساعات شب انفجار دیگری در ناحیه باعث مرگ دو نفر و مجروح شدن ۵ نفر شد.

انفجار سوم در نزدیکی یک غذافروشی در شهرک صدر روی داد. در این انفجار سه نفر کشته و هفت نفر زخمی شدند.

بغداد در ماه های اخیر شاهد افزایش شدید بمبگذاری ها یا به صورت انتحاری یا با خودرو بوده است که اغلب محلات شیعه نشین یا نیروهای امنیتی را هدف می گیرد.

تخلیه سفارت آمریکا

از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه در واشنگتن اعلام کرد که سفارت این کشور در بغداد قصد تخلیه شمار قابل توجهی از خدمه اش را در طول هفته جاری دارد.

این ساختمان در کرانه رود دجله در داخل منطقه محافظت شده موسوم به سبز بغداد قرار دارد، و با حدود ۵۵۰۰ کارمند بزرگترین سفارتخانه آمریکا در جهان است.

شمار خدمه ای که تخلیه خواهند شد معلوم نیست اما سفارتخانه همچنان به کار خود ادامه خواهد داد.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه در بیانیه ای نوشت:‌ "سفارت ایالت متحده آمریکا در بغداد بسته نمی شود و ما به تعامل روزانه با عراقی ها و رهبران منتخب آنها ادامه می دهیم، و در حالی که آنها فرآیند قانون اساسی را تقویت و در برابر تهدیدهای عاجل از خود دفاع می کنند از آنها حمایت می کنیم."

او همچنین به شهروندان آمریکایی در عراق توصیه کرد احتیاط کنند و سفر به استان های انبار، نینوا، صلاح الدین، دیاله و کرکوک را محدود کنند.

'سازمان بسیج مردمی'

حق نشر عکس BBC World Service

نیروهای دولتی در عراق شماری از مناطقی را که به دست پیکارجویان دولت اسلامی عراق و شام (داعش) افتاده بود، پس گرفته‌اند، اما شهرهای مهم موصل و تکریت همچنان در کنترل این گروه است.

دولت عراق برای جذب داوطلبان مقابله با داعش تشکیلاتی با عنوان "سازمان بسیج مردمی" تشکیل داده است.

در روزهای اخیر هزاران نفر برای نبرد با پیکارجویان داعش داوطلب شده‌اند.

گروه‌های شبه‌نظامی شیعه چون جیش المهدی، عصائب اهل حق و سپاه بدر پیش از این هم در عراق فعالیت داشته‌اند و همچنین در سال‌های گذشته گروه‌هایی از عشایر سنی برای جنگ با القاعده سازماندهی شده بودند. برخی معتقدند که تشکیل سازمان بسیج مردمی گامی برای تمرکز این فعالیت‌ها است.

گزارش‌های مختلف حاکی از حضور مستشاران نظامی سپاه پاسداران ایران در عراق است. این درحالیست که ایران به طور رسمی حضور نیروهایش در عراق را تکذیب کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بسیاری از شهروندان عراقی برای مقابله با داعش داوطلب شده‌اند

اگرچه پیش از این حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در تماس تلفنی با نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق، گفته است: "اجازه ‌نمی‌دهیم تروریست‌ها امنیت و ثبات عراق را برهم بزنند."

امروز حمله‌ای انتحاری در مرکز بغداد، پایتخت عراق، به کشته شدن دست کم ۹ نفر و زخمی شدن ۲۰ نفر منجر شده است. این حمله در میانه درگیری‌های نیروهای عراقی و پیکارجویان رخ می‌دهد.

همچنین گزارش شد که شهر تلعفر در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه، صحنه درگیری‌های شدید پیکارجویان داعش و نیروهای عراقی بود. اهالی این شهر، که حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت دارد، عمدتا ترکمن هستند.