'گزارشگران بدون مرز' از تاجیکستان توضیح خواست

بیگ صبور حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گزارشگران بدون مرز از آقای صبور خواسته توضیح بدهد که چرا سایتها در تاجیکستان مسدود شده‌اند

سازمان گزارشگران بدون مرز از رئیس اداره ارتباطات تاجیکستان خواسته است توضیح بدهد که چرا دسترسی به خدمات جستجوگر گوگل و سایت یوتیوب در این کشور مسدود شده است.

این سازمان گفته که خودسرانه محدود ساختن دسترسی مردم به اینترنت زیر پا گذاشتن حق شهروندان به دریافت اطلاع می‌باشد که تخلفی عظیم است.

بسیاری از کاربران اینترنت در تاجیکستان خبر داده‌اند که از روز پنج‌شنبه‌(۱۲ ژوئن) به این سو به خدمات جستجوگر گوگل، از جمله gmail و یوتیوب، دسترسی ندارند. این مشکل بویژه از سوی مشترِکان شرکتهای تی‌سل و مگافون گزارش شده است.

کاربران گفته‌اند که از ۱۰ ژوئن به این سو سایت یوتیوب که شبکه‌ای برای به اشتراک گذاشتن ویدیو بوده و مالک آن شرکت گوگل است، در رایانگر (کامپیوتر) و آی‌پدهای آنان باز نمی‌شود. برخی خبر داده‌اند که به سایت تاج نیوز هم دسترسی ندارند.

مقامات اداره ارتباطات تاجیکستان ارتباط خود با این قضیه را رد کرده‌اند، اما مسئولان شرکتهای فراهمگر اینترنت به صراحت گفته‌اند که از اداره ارتباطات دستور گرفته‌اند که دسترسی به این سایتها را مسدود کنند.

جوهان بر، رهبر بخش اروپای شرقی و آسیای میانه‌ سازمان گزارشگران بدون مرز گفته است: "خودسرانه محدود ساختن دسترسی به این سایتها زیر پا گذاشتن حق مردم به دریافت خبر است."

"مقامات تاجیک همواره مسئولیت خود در مورد مسدودیت سایتها را رد می‌کنند، ولی آخرین تکذیب آنها پاسخی کافی نیست. آنها مسئول هستند که تداوم دست‌ رسی به اینترنت در تاجیکستان را برای مردم ضمانت بدهند."

آقای بر همچنین گفته است: "ما از رئیس اداره ارتباطات تاجیکستان، بیگ صبور، می‌خواهیم بیدرنگ در باره این مسئله توضیح بدهد و سایتهای بسته‌شده را بی‌تأخیر باز کند. دولت باید از هر گونه فشار بر فراهمگران اینترنت خودداری کند."

پیشتر سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز از مقامات تاجیکستان خواسته بود که بدون هیچ تأخیری دسترسی ساکنان این کشور به سایت یوتیوب را برقرار کنند. اما مقامات تاجیک تا به حال این تقاضاها را نادیده گرفته‌اند.

گزارشگران بدون مرز که یک سازمان حامی آزادی بیان و رسانه‌ها است، می‌گوید که طی دو سال اخیر مقامات تاجیکستان چندین بار دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و سایتهای خبری را مسدود کرده‌اند.

فیسبوک، تویتیر، وکانتکتی، یوتیوب و تارنماهای خبری بی‌بی‌سی، رادیوی آزادی، خبرگزاریهای "Asia-Plus", "Ferghana", "RIA Novosti", "Vesti" و "Gazeta" پیوسته با محدودیت یا مسدودیت روبرو شده‌اند.

پیش از انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان در ماه نوامبر سال گذشته میلادی، مقامات تاجیک دسترسی به سایت یوتیوب را نیز برای چند ماه مسدود کردند.

گزارشگران بدون مرز می‌گوید که مسدودیت سایتهای اینترنتی در تاجیکستان همواره پس از آن صورت می‌گیرد که مطالبی انتقاد‌آمیز در باره دولت امامعلی رحمان، رئیس جمهور این کشور، در آنها منتشر یا پخش می‌شوند.

مقامهای اداره ارتباطات تاجیکستان همواره دست داشتن خود را در این مسدودسازیها رد کرده‌اند، ولی مسئولان شرکتهای فراهمگر اذعان می‌کنند، که معمولا از این نهاد دستورهای شفاهی یا پیامک می‌گیرند که باید شماری از تارنماها بسته شوند.

مسدودیت خدمات گوگل، بویژه سایت یوتیوب در تاجیکستان در حالی صورت گرفته که اخیرا عکسها و تصاویری از شعارهای ضد دولت آقای رحمان در خیابانهای دوشنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند. مخالفین او هم ویدیوهای طنز‌آمیزی در یوتیوب انتشار داده‌اند.

خبرگزاری "آزادگان" پیشتر گزارش کرده بود که یک کاربر فیسبوک پس از پیدا شدن شعارهای طرفداران جنبش وطندار و گروه ۲۴، دو گروه مخالف دولت، در خیابانهای دوشنبه به اتهام "توهین به رئیس جمهور" بازداشت شده است.

در گزارش سالانه گزارشگران بدون مرز تاجیکستان از میان ۱۸۰ کشور جهان در زمینه آزادی مطبوعات در مقام ۱۱۵ قرار گرفته، به این معنا، که وضع آزادی مطبوعات در این کشور بسیار وخیم است. اما مقامات تاجیک این ادعا را همواره رد می‌کنند.

مطالب مرتبط