بازداشت سیاست‌شناس الکساندر صادق اف به اتهام جاسوسی

صادق اف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای صادق اف پژوهشگر دانشگاه تورونتوی کانادا است که در باره کشورهای آسیای میانه‌ تحقیق می‌کند

کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان با پخش یک بیانیه از بازداشت الکساندر صادق اف، یک ساکن شهر دوشنبه، در خاروغ به هنگام دیدارش با حلیم شیرزمان اف، رهبر معترضان حوادث آخر ماه مه در این شهر خبر داد.

در بیانیه این نهاد آقای صادق اف ،ه پژوهشگر مسائل سیاسی در دانشگاه تورونتوی کانادا بوده و در باره اختلافات در کشورهای آسیای میانه‌ پژوهش می‌کند، به جاسوسی متهم شده و ادعا شده که او با دستور کشورهای خارجی و با استفاده از مبالغ آنها این کار را انجام می‌داد.

این کمیته می‌نویسد: "ملاقات روز 10 ژوئن سال جاری اول در علی‌حدگی و شبانه در اقامتگاه نفر اول خدمات مخصوص آن کشور که همچنان زیر پوشش فعالیت دیپلماتی عمل می‌کند، برگزار گردید. از آخرین سپارش مشخص و مبلغ پولی با حساب دلار برای اجرای این سپارش دسترس کرد."

در ادامه‌ این بیانیه آمده است: "هنگام ملاصات مخفی در شهر دوشنبه، شهروند صادق اف موظف شده که به شهر خاروغ استان بدخشان سفر کرده، با رعایت کردن طلبات مخفیکاری با شهروند جمهوری تاجیکستان حلیم شیرزمان اف و دیگران ملاقات کند. هنگام ملاقات از شهروند شیرزمان اف طبق سؤالنامه آماده شده آن نماینده که کارکتر جاسوسی دارد، اطلاعات دسترس نماید."

به هنگام برگزاری این دیدار در یکی از پارکهای شهر خاروغ آقای صادق اف از سوی مأموران امنیتی بازداشت شده است. گفته می‌شود که تحقیق این حادثه ادامه‌ دارد.

الکساندر صادق اف که خود زاده شهر پنجکنت ولایت سغد می‌باشد، طول چند سال اخیر در سازمانهای بین‌المللی ایفای وظیفه می‌کرد و اخیرا به پژوهش مشغول بود. وی در سالهای اخیر در دانشگاه تورونتوی کانادا به عنوان عنوان‌جو (PhD) به آموزش و پژوهش مشغول بود.

وی همچنین ویراستار یا سردبیر بخش آسیای میانه‌ تارنمای "Global Voices Online" بود که مقالات و بلاگهایش در سایت "Tajikistan Monitor" نیز همواره منتشر می‌شد. وی در مقالات خود از سیاستهای دولت تاجیکستان همواره انتقاد می‌کرد.

در همین حال، حلیم شیرزمان اف، رهبر معترضان حوادث آخر ماه مه در شهر خاروغ، در تماسی تلفنی به بی بی سی گفت که با آقای صادق اف تنها در باره حوادث اخیر در این شهر صحبت کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حلیم شیرزمان اف که رهبر بخش محلی حزب سوسیال دموکرات تاجیکستان در بدخشان است، اخیرا به عنوان رهبر معترضان در خاروغ معرفی شده است

آقای شیرزمان اف بازداشت الکساندر صادق اف را ادامه‌ فشارهای مقامات بر رهبران مخالفان در شهر خاروغ عنوان کرد. وی افزود: "اگر وضع چنین ادامه‌ یابد، من وادار می‌شوم تا چند روز دیگر در باره ترک وطن تصمیم خود را رسما اعلام بکنم."

تظاهرات اخیر در شهر خاروغ روز 22 مه بعد از واقعه تیراندازی به سوی خودروی که به گفته کارمندان انتظامی افراد متهم به قاچاق مواد مخدر سوار آن بودند، و کُشته و زخمی شدن عده‌ای از ساکنان شهر برپا شده بود.

بیشتر افرادی که در میدان مرکزی شهر خاروغ طی سه روز بعد از این حادثه تجمع کردند، تقاضایشان این بود که افراد مسئول در این تیر‌اندازی مجازات شوند و عده‌ای از کارمندان انتظامی در ولایت بدخشان از وظایفشان برکنار شوند.

در نهایت، جانبها به سازشهایی دست یافتند و کمیسیون مشترَکی به تحقیق این حادثه آغاز کرد. حلیم شیرزمان اف که در روزهای تظاهرات اخیر به عنوان رهبر معترضان معرفی می‌شد، عضو این کمیسیون انتخاب شد.

ولی آقای شیرزمان اف اخیرا بارها اظهار داشته است که نهادهای انتظامی از ملاقات وی با نماینده‌های کشورهای خارجی و جامعه مدنی بدخشان مانع می‌شوند.

به گفته صاحب‌نظران، روابط میان ساکنان شهر خاروغ و مقامات تاجیکستان بعد از حوادث سال 2012، زمانی که از دو جانب بیش از 40 نفر کُشته شدند، خدشه دار شده بود. از آن زمان بدین سو جوانان بدخشانی هر عمل نهادهای دولتی را با واکنش تندی استقبال می‌کنند.