جنگ ارتش و داعش بر سر بزرگ‌ترین پالایشگاه نفتی عراق

حق نشر عکس Reuters
Image caption جنگ بر سر تصرف پالایشگاه بیجی ادامه داشته است

ارتش عراق می‌گوید شبه‌نظامیان سنی را که به پالایشگاه نفتی بیجی حمله کرده‌اند، مجبور به عقب‌نشینی کرده است.

به گزارش ارتش عراق، ۴۰ نفر از حمله‌کنندگان کشته شده‌اند.

اما یک مقام نظامی عراق به رویترز گفته گروه داعش کنترل سه چهارم پالایشگاه بیجی در ۲۱۰ کیلومتری شمال بغداد را در اختیار داشته است.

این اخبار به‌طور مستقل قابل تایید نیست.

درگیری برای تصرف بزرگترین پالایشگاه نفتی عراق از شب گذشته ادامه داشته است.

پیش‌تر گزارش شد یک هلیکوپتر توپدار ارتش، یک منبع ذخیره سوخت را هدف قرار داده و آن را به آتش کشیده است.

پالایشگاه بیجی تامین‌کننده اصلی سوخت داخلی عراق است. اما در چند روز گذشته فعالیت این پالایشگاه متوقف شده بود. به دلیل مسائل امنیتی کارکنان خارجی مجبور به ترک پالایشگاه شده‌اند.

ادامه بمباران هوایی ارتش

روز چهارشنبه، ۲۸ خرداد (۱۸ ژوئن)، دولت عراق گزارش کرد که در ادامه تلاش برای جلوگیری از تسلط شبه‌ نظامیان گروه "دولت اسلامی عراق و شام" بر مسیرهای منتهی به بغداد، پایتخت، نیروی هوایی این کشور چند ماموریت هوایی را انجام داده است.

گزارش منابع خبری حاکی از آن است که شبه‌نظامیان اسلامگرا به پیشروی در غرب بغداد ادامه می‌دهند و درگیری سنگین بین آنان و نیروهای دولتی در شهر رمادی ادامه دارد. رمادی مرکز استان انبار و از مناطق عمدتا سنی‌نشین است.

ناپدید شدن ۴۰ کارگر هندی

وزارت خارجه هند می‌گوید ۴۰ کارگر تبعه این کشور که در موصل، شمال عراق مشغول کار بودند، ربوده شده‌اند.

آنان در منطقه‌ای کار می‌کردند که در اختیار دولت اسلامی عراق و شام (داعش) قرار دارد.

گزارش شده این گروه هفته گذشته ناپدید شدند و محل نگهداری آنان نامشخص است.

همچنین گفته می‌شود ۵۰ پرستار هندی هم در شهر تکریت، زادگاه صدام حسین که در دست داعش است، گرفتار شده‌اند.

دعوت به وحدت ملی

شامگاه گذشته، نوری مالکی، نخست وزیر عراق، درکنار تعدادی از شخصیت‌های کرد و عرب سنی در تلویزیون ظاهر شد و مردم را به وحدت ملی دعوت کرد.

شرکت کنندگان در این برنامه از عملیات ارتش منظم عراق علیه نیروهای داعش حمایت کردند اما از "نیروهای غیردولتی" خواستند اسلحه خود را زمین بگذارند. به گفته ناظران، بعید است این خواسته نتیجه‌ای داشته باشد زیرا آقای مالکی آشکارا از شیعبان خواسته است تا با تشکیل گروه‌های بسیجی، در کنار نفرات ارتش در جنگ با داعش شرکت کنند.

حق نشر عکس AP
Image caption حضور شبه نظامیان شیعه در جنگ باعث نگرانی در مورد تشدید شکاف فرقه‌ای می‌شود

هفته گذشته و در پی تسلط اسلامگرایان داعش بر چند شهر عمده عراق، گفته شد که برخی روحانیون شیعه خواستار شرکت "مردم" در جنگ علیه این گروه شده‌اند. در واکنش به این درخواست، تصاویری از شیعیان عراق هنگام ثبت نام برای اعزام به جبهه جنگ منتشر شد. در حالی که برخی ناظران معتقدند که احساس تبعیض در میان اقلیت سنی عرب عراق و نارضایی آنان از دولت به رهبری شیعیان از عوامل زمینه ساز ظهور و موفقیت تشکل‌های تندرو سنی بوده، به نظر می‌رسد شخصیت‌های سنی کرد و عرب حضور شبه نظامیان شیعه در صحنه جنگ را عاملی در تشدید شکاف فرقه ای در این کشور دانسته اند.

هفته گذشته، نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام، که یک تشکل اسلامگرای سنی است، پس از چند هفته درگیری پراکنده و اشغال مناطقی از خاک عراق، شهرهای موصل و تکریت را هدف حمله قرار دادند و در حالیکه نفرات ارتش و پلیس دولت مرکزی از برابر آنان گریخته بودند، این شهرها را به تصرف خود درآورند. به گفته ناظران، پیشروی ها نظامی آن نشان می دهد که از برخی حمایت های محلی برخوردار است.

اکثریت مردم عراق شیعه هستند، اما اعراب سنی، و همچنین کردها که اکثرا سنی هستند، اقلیت های بزرگ در عراق محسوب می شوند.

تا قبل از سرنگونی حکومت صدام حسین، رهبری سیاسی این کشور عمدتا در دست اعراب سنی بود و شیعیان از تبعیض علیه خود شکایت داشتند و کردها نیز برای چندین دهه جهت کسب خودمختاری با دولت مرکزی مبارزه کرده بودند. پس از سقوط صدام حسین، تشکل های شیعه، که برخی از آنها توسط روحانیون شیعه پایهگذاری و هدایت می شود، عملا قدرت سیاسی را در دست گرفتند.

حق نشر عکس AP
Image caption داعش از حمایت محلی در مناطق اشغالی از جمله موصل برخوردار است

اگرچه رهبران سیاسی شیعیان عراق نظام سیاسی این کشور را غیردینی توصیف کرده و بر تساوی حقوق تمامی اقوام و مذاهب تاکید دارند، اما در سال های اخیر، به خصوص پس از به قدرت رسیدن نوری المالکی، نخست وزیر کنونی در سال ۲۰۰۶، برخی از اعراب سنی از جمله رهبران قبایل عرب، دولت را به فساد و تبعیض متهم کرده اند.

از گروه داعش به عنوان یک تشکل سنی تندرو نام برده می شود که با الهام از شبکه القاعده شکل گرفت و در جریان جنگ داخلی سوریه، توانست به عنوان یک گروه عمده نظامی مخالف دولت بر برخی مناطق مسلط شود. داعش در این مناطق به ایجاد "حکومت اسلامی" و اجرای قوانین شرع پرداخته و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر این گروه را همراه با نیروهای دولتی سوریه به ارتکاب جنایت علیه بشریت و جرایم جنگی متهم کرده اند.

هدف نهایی داعش وحدت دو کشور عراق و سوریه و احتمالا بر نواحی دیگر منطقه و استقرار دولت واحد اسلامی در این سرزمین هاست. داعش پس از تصرف هر منطقه در عراق، قوانین اسلامی را به اجرا می گذارد. همچنین در روزهای اخیر، تصاویر و گزارش هایی از برخورد خشونت آمیز این گروه با اسیران نظامی عراق از جمله اعدام آنها انتشار یافته است. گروه های بین المللی مدافع حقوق بشر نسبت به اقدامات خشونت آمیز داعش در سرزمین های تحت تسلط آن ابراز نگرانی عمیق کرده اند.

مطالب مرتبط