درخواست عراق از آمریکا برای حمله هوایی به داعش

حق نشر عکس Reuters

عراق به طور رسمی از آمریکا خواسته حملات هوایی علیه مواضع داعش را آغاز کند.

مارتین دمپسی، فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا این تقاضا را تایید کرده و گفته آمریکا درخواستی مبنی بر حمله هوایی علیه مواضع شبه‌نظامیان جهادی دریافت کرده است.

این خبر بعد از آن اعلام شد که گروه داعش حملات گسترده‌ای را برای تصرف بزرگ‌ترین پالایشگاه نفتی عراق در شهر بیجی آغاز کرد.

این پالایشگاه بیشتر سوخت مورد نیاز داخل عراق را تامین می‌کند و نقش مهمی در اقتصاد این کشور دارد.

+ جزئیات بیشتر درباره جنگ بر سر پالایشگاه نفتی بیجی

+ تاکید رئیس‌جمهوری ایران بر حراست از عتبات عالیات

+ اظهارات سرلشکر فیروزآبادی درباره اعزام نیرو به عراق

نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق پیش‌تر از مردم کشورش خواست علیه شبه‌‎نظامیان متحد شوند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه با رهبران کنگره درباره عراق دیدار کرد.

کاخ سفید در اطلاعیه‌ای که بعد از این دیدار منتشر کرد، گفت که آقای اوباما "تلاش‌های آمریکا برای تقویت ظرفیت نیروهای امنیتی عراق برای مقابله با تهدید داعش و از جمله گزینه‌ها برای کمک امنیتی بیشتر" را بررسی کرده است.

در آستانه برگزاری جلسه، هری رید، سناتور دمکرات گفته بود "به هیچ عنوان" از مشارکت نظامی سربازان آمریکایی در عراق حمایت نخواهد کرد.

در همین حال ژنرال دمپسی در جمع سناتورها گفته منافع ملی آمریکا ایجاب می‌کند با داعش، هرجا که هست، مقابله کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا پیش‌تر اعزام سرباز برای عملیات رزمی در عراق را رد کرده و گفته بود تصمیم‌گیری درباره اقدام نظامی احتمالی در عراق به وقت نیاز دارد.

آقای اوباما اقدام نظامی در عراق را به تلاش رهبران این کشور برای کنارگذاشتن اختلافات فرقه‌ای مشروط کرده است. شرطی که به گفته بعضی تحلیلگران به معنی گرفتن امتیاز از دولت آقای مالکی است.

'اقدام نظامی بدون نیاز به اجازه کنگره'

رهبران اقلیت جمهوری‌خواه و اکثریت دموکرات سنا گفته‌اند رئیس‌جمهوری آمریکا قول داده است کنگره را در جریان تصمیم‌گیری در این باره نگه دارد.

با این حال به گفته میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه در سنا، آقای اوباما درباره این که چه روشی درباره عراق در پیش می‌گیرد، منتظر اجازه کنگره نمی‌ماند.

برخی مقام‌های دولت آمریکا گفته‌اند از آن‌جا که دولت عراق از آمریکا خواسته است مداخله کند، کاخ سفید برای اقدام نظامی نیازی به تایید کنگره ندارد.

در همین حال جو بایدن، معاون اول رئیس‌جمهوری آمریکا و نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق، درباره "اقدامات بیشتر" احتمالی برای کمک‌رسانی آمریکا به عراق صحبت کرده‌اند.

بیانیه کاخ سفید می‌گوید این دو در گفت‌وگوی تلفنی، روش‌های "خنثی‌کردن پیشروی‌های تروریست‌ها" را مطرح کرده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط