خانه آزادی: بازداشت صادق‌اف به "ناپدید شدن" شبیه است

آلکساندر صادق اف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خانه آزادی می‌گوید که بازداشت آقای صادق اف "به ناپدید شدن" شبیه است

سازمان خانه آزادی با پخش بیانیه‌ای از مقامات تاجیکستان خواسته است که به اعضای خانواده آلکساندر صادق‌اف و همکارانش در باره محل و شرایط نگهداریش در بازداشت اطلاع بدهند.

این سازمان که از نهادهای معتبر بین‌المللی مدافع حقوق بشر محسوب می‌شود، همچنین خواستار دسترسی این پژوهشگر بازداشت شده به خدمات وکیل مدافع شده و گفته است که در حال حاضر بازداشت او "شبیه ناپدید شدن" است.

دیوید کریمر، رئیس خانه آزادی، گفته است: "دولت تاجیکستان باید به اعضای خانواده صادق‌اف و همکارانش در باره محل و شرایط نگهداریش در بازداشت اطلاع بدهند. صادق اف باید از خدمات وکیل مدافعی که خودش انتخاب کرده، فورا برخوردار شود."

آلکساندر صادق‌اف، شهروند تاجیکستان و پژوهشگر دانشگاه اکستر بریتانیا روز دوشنبه 16 ژوئن، ساعت 12:15 به وقت محلی، در شهر خاروغ پس از انجام مصاحبه‌ای با حلیم شیرزمان‌اف، از فعالان محلی مخالف دولت، توسط مأموران امنیتی بازداشت شد.

کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان صبح 17 ژوئن با پخش بیانیه‌ای اعلام کرد که آقای صادق‌اف به ظن جاسوسی برای کشوری ثالث بازداشت شده است. در بیانیه این نهاد آمده که وی قبل از سفر به خاروغ با یک دیپلمات خارجی دیدار داشته و گویا برای "انجام ماموریت جاسوسی" از او پول گرفته است.

اما دانشگاه اِکسِتر بریتانیا که از دانشگاه‌های معتبر جهان محسوب می‌شود، با پخش اطلاعیه‌ای این اتهام را رد کرده و خبر داد که آقای صادق‌اف برای انجام پژوهشی در باره منازعات در کشورهای آسیای میانه‌ به شهر خاروغ رفته بود.

دکتر جان هیزرشا، استاد دانشگاه اکستر و رهبر علمی آقای صادق‌اف، نیز که امروزها در تاجیکستان به سر می‌برد، درصحبت با ASIA-Plus ادعای نهادهای امنیتی تاجیکستان را در باره "جاسوس بودن" آلکساندر صادق‌اف رد کرده و گفته است که "او جاسوس نه، بلکه پژوهشگر است."

آقای هیزرشا که رهبری پروژه "ظهور قدرتها و مدیریت نزاع در آسیای میانه‌"را به عهده دارد، می‌گوید که آقای صادق‌اف در چارچوب این طرح به انجام پژوهش در تاجیکستان مشغول است.

سازمان خانه آزادی می‌گوید که از زمان بازداشتش در دو روز پیش، اعضای خانواده آقای صادق‌اف تنها ساعت 9 شب 16 ژوئن از او زنگ تلفنی دریافت کرده‌اند. در این تماس تلفنی، او نتوانسته است اطلاع بدهد که از سوی چه کسی بازداشت شده و در چه شرایطی نگهداری می‌شود.

با وجود خبرهای رسیده از خاروغ که آقای صادق‌اف گویا روز 17 ژوئن آزاد و به دوشنبه منتقل شده، اعضای خانواده و همکاران او هرگز او را ندیده‌اند و در باره محل بود و باش او اطلاعی ندارند.

بی‌بی‌سی نیز بارها سعی کرد با او تماس تلفنی برقرار کند، ولی گوشی او خاموش است.

آلکساندر صادق‌اف که خود زاده شهر پنجکنت ولایت سغد است، در گذشته در برخی از سازمانهای بین‌المللی، از جمله در نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد در تاجیکستان، کار می‌کرد. وی در سالهای اخیر در دانشگاه تورونتوی کانادا به عنوان عنوان‌جو (PhD) به تحصیل مشغول بود.

آقای صادق‌اف همچنین سردبیر بخش آسیای میانه‌ تارنمای "Global Voices Online" بود که مقالاتش در تارنمای "Tajikistan Monitor" نیز منتشر می‌شد. وی در مقالات خود از سیاستهای دولت تاجیکستان انتقاد می‌کرد.

مطالب مرتبط