اتحادیه اروپا در هفت سال 250 میلیون یورو به تاجیکستان کمک می‌کند

رئینا کیونکا حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رئینا کیونکا گفت که در ظرف 7 سال آینده اتحادیه اروپا برای تاجیکستان حدود 250 میلیون یورو کمک خواهد کرد

اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است در ظرف هفت سال آینده برای بخشهای آموزش و پرورش و بهداشت و بهبود وضع زندگی ساکنان مناطق روستایی تاجیکستان حدود ۲۵۰ میلیون یورو اختصاص بدهد.

در این باره رئینا کیونکا، رهبر بخش آسیای میانه‌ اداره سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه ۱۸ ژوئن در همایش سوم کمیته همکاریهای اتحادیه اروپا و تاجیکستان در شهر دوشنبه اطلاع داد. وی گفت که این کمک بلاعوض مالی در چارچوب طرح اتحادیه اروپا برای کشورهای آسیای مرکزی برای سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ به تاجیکستان ارائه خواهد شد.

این طرح اتحادیه اروپا که هزینه‌اش حدود یک میلیارد یورو است، به منظور پشتیبانی مالی از بخشهای اجتماعی کشورهای آسیای میانه‌ تهیه و تصویب شده است.

خانم کیونکا گفت که مسائل آب و انرژی و تعیین خطوط مرزی میان کشورهای آسیای میانه‌ مد نظر اتحادیه اروپا قرار داشته و این سازمان به حل مسالمت‌آمیز این مسائل علاقه‌مند است.

ضمنا مورد تعیین و علامت‌‌گذاری مرز مشترَک تاجیکستان و قرقیزستان به طول ۹۷۶ کیلومتر و مرز تاجیکستان و ازبکستان به طول ۱۳۶۳ کیلومتر در مذاکرات جانبها همچنان ادامه‌ دارد.

نظام‌الدین زاهداف، معاون وزیر خارجه تاجیکستان، در گذشته گفته بود که کمیسیونهای مشترَک تاجیکستان با این دو کشور در مورد تعیین ۵۰ درصد خطوط مرز با قرقیزستان و ۸۰ درصد خطوط مرز با ازبکستان به توافق رسیده‌اند.

این در حالیست که به دلیل مشخص نبودن خطوط مرزی و علامت‌‌گذاری نشدن آن مخالفتهایی در مرزهای مشترَک تاجیکستان با قرقیزستان و ازبکستان رخ می‌دهند.

از جمله، در سال جاری میان ساکنان ولایات سغد تاجیکستان و باتکند قرقیزستان زد و خورد رخ داده و چند نفر از هر دو جانب زخمی شدند. همچنین، بر اثر تیراندازی میان مرزبانان قرقیز و تاجیک، شش نفر از دو طرف جراحت برداشتند.

تاجیکستان با ازبکستان نیز مشکل مرزی داشته است. به دلیل مشخص نبودن خطوط مرزی اتباع این دو کشور به هنگام چرای حیوانات اهلی یا جمع‌آوری هیزم ، ناآگاهانه از مناطق مرزی عبور کرده و بالای مینهای ضدنفر پا گذاشته و در اثر انفجار جان خود را از دست دادند.

طبق اطلاع مرکز مین‌زدایی تاجیکستان از زمان مین‌گذاری شدن مناطق مرزی تاجیکستان با ازبکستان در سال ۲۰۰۰ تا به حال بر اثر انفجار مین بیش از ۸۰ تن از اتباع تاجیک کُشته و حدود ۱۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

اتحادیه اروپا برای تحکیم مرزها به تاجیکستان نیز کمکهای فنی ارائه کرده است. از جمله برای تحکیم مرز تاجیکستان با افغانستان ۱۹ میلیون یورو اختصاص داده شده است. این مبلغ برای ترمیم و بازسازی استحکامات مرزی و تأمین مرزبانان تاجیک با تجهیزات مدرن فنی در مقابله با قاچاق مواد مخدر و عبور غیرقانونی از مرز مصرف خواهد شد.

همکاریهای اتحادیه اروپا با تاجیکستان از سال ۱۹۹۲ شروع شده است. در اکتبر سال ۲۰۰۴ میان این اتحادیه و تاجیکستان موافقتنامه شریکی و همکاری امضا شد. اتحادیه اروپا از سال ۱۹۹۲ تا به حال به تاجیکستان به مقدار ۶۰۰ میلیون یورو کمک بلاعوض مالی و فنی ارائه کرده است.

بنا به اطلاع سعیدرحمان نذری‌یف، معاون وزیر رشد اقتصاد و تجارت تاجیکستان، سال گذشته اتحادیه اروپا به مقدار ۱۰ میلیون دلار به اقتصاد تاجیکستان سرمایه مستقیم وارد کرده است.

تبادل کالا میان اتحادیه اروپا و تاجیکستان در سال گذشته ۴۳ میلیون دلار بوده، تاجیکستان به کشورهای اروپایی آلومینیوم و محصول پنبه صادر کرده و از آن کشورها عمدتا گل‌خاک برای کارخانه "تالکو" و خودرو وارد کرده است.

مطالب مرتبط