اوباما: ایران می‌تواند در عراق نقش سازنده داشته باشد

باراک اوباما حق نشر عکس Reuters
Image caption اوباما: معضل عراق فقط از طریق سیاسی و توسط رهبرانی که برنامه همه شمولی را برای اجرا داشته باشند، قابل حل است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می‌گوید که ایران می‌تواند نقش سازنده‌ای در حل بحران عراق داشته باشد و در این چارچوب مهم است که این کشور از اتخاذ سیاستی که بالقوه می‌تواند منجر به جنگ داخلی شود، پرهیز کند.

او گفت که کشورش دارای اختلافات عمیقی با ایران است و افزود در سوریه، ایران به شدت از یکی از طرفین دفاع کرد.

او گفت اگر نگاه ایران به تحولات منطقه اینگونه و در چارچوب اختلافات فرقه‌ای باشد، آنموقع ایرانیها خود را در بسیاری از نقاط منطقه درگیر خواهند یافت. وی در عین حال تاکید کرد که بسیاری در ایران این موضوع را خوب می‌فهمند اما به گفته آقای اوباما گویا عده‌ای در این کشور، نمی‌خواهند از عادت‌های گذشته خود بسادگی دست بردارند.

مشاور نظامی

رئیس جمهور آمریکا همچنین افزود که کشورش آمادگی دارد تا حدود ۳۰۰ مشاور نظامی را برای کمک به مقابله با ستیزه جویان دولت اسلامی عراق و شام موسوم به "داعش"، به عراق بفرستد.

او گفت که آمریکا آمادگی ارسال تجهیزات مورد نیاز اضافی به این کشور را نیز دارد.

رئیس جمهور آمریکا در سخنان خود گفت که واشنگتن آماده است تا در صورت ضرورت عملیات "دقیق" نظامی در عراق انجام دهد.

اما او در عین حال تاکید کرده است که معضل عراق فقط از طریق سیاسی و توسط رهبرانی که برنامه همه شمولی را برای اجرا داشته باشند، قابل حل است.

آقای اوباما همچنین گفته است که این کشور عملیات اطلاعاتی و شنود خود را در عراق افزایش داده است تا درک بهتری از احتمال خطری که متوجه بغداد، پایتخت، است داشته باشد.

باراک اوباما در عین حال اعلام کرد که جان کری، وزیر خارجه آمریکا بزودی برای مشاوره در خصوص بحران منطقه با رهبران اروپا و خاورمیانه، به این مناطق سفر خواهد کرد.

اظهارات آقای اوباما پس از درخواست رسمی عراق برای حمله به مواضع داعش اظهار می‌شود.

رئیس جمهور آمریکا شب گذشته (۱۸ ژوئن) با سران کنگره درباره این موضوع جلسه داشت.

پالایشگاه بیجی

حق نشر عکس Reuters
Image caption ستون دود و پرچم سیاه داعش بر فراز پالایشگاه بیجی دیده شده است

همزمان و در میان گزارش‌های متناقض درباره وضعیت پالایشگاه نفت بیجی، ارتش عراق می‌گوید کنترل کامل این پالایشگاه را در اختیار دارد.

جنگ ارتش عراق و نیروهای داعش بر سر تصرف بزرگ‌ترین پالایشگاه نفتی این کشور در سه روز گذشته ادامه داشته است.

گزارش شده پرچم سیاه داعش بر فراز پالایشگاه نفت بیجی در ۲۰۰ کیلومتری شمال بغداد دیده شده است؛ اما سخنگوی ارتش عراق می‌گوید این پالایشگاه در تصرف کامل نیروهای دولتی است.

چند روز است که فعالیت این پالایشگاه متوقف شده است. پالایشگاه بیجی بخش عمده‌ای از فرآورده‌های سوختی مورد نیاز داخل عراق را تامین می‌کند.

توقف فعالیت این پالایشگاه باعث نگرانی مردم در منطقه کردستان عراق شده است هرچند هنوز مشکلی در تامین سوخت به وجود نیامده است.

حق نشر عکس r
Image caption صندوق بین‌المللی کودکان می‌گوید دست‌کم ۴۰۰ هزار نفر در جریان درگیری‌های داخلی عراق آواره شده‌اند

حدود ۱۵ هزار نفر از کارکنان پالایشگاه و ۱۰۰ کارشناس خارجی روز سه شنبه، پالایشگاه را ترک کردند.

در تلعفر درگیری میان ارتش و داعش برای بازپس‌گیری فرودگاه از دست این پیکارجویان ادامه دارد. دولت می‌گوید ارتش شماری از شهرهای جنوب سامرا را هم پس گرفته است.

یکی از سخنگویان حزب الدعوه به بی‌بی‌سی گفته است نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق احساس می‌کند جامعه جهانی در میان این بحران و پیش‌روی داعش به سمت پایتخت عراق، او را "به حال خود" گذاشته است.

مطالب مرتبط