احتمال برپایی انتخابات زودهنگام در لهستان

حق نشر عکس f

دونالد تاسک، نخست وزیر لهستان، امروز پنجشنبه اعلام کرد در صورتی که مسئله افشای محتوای مکالمه مقامات ارشد این کشور حل نشود، برگزاری انتخابات زودهنگام در هفته‌های آتی گزینه‌ای محتمل است.

مجله پروست، محتوای مکالمه خصوصی رئیس بانک ملی لهستان و وزیر کشور را منتشر کرده که گفته می‌شود درباره برنامه‌ریزی در انتخابات سال آینده صحبت می‌کنند.

ادعا شده است که رئیس بانک ملی درباره چگونگی کمک به دولت برای جبران کمبود بودجه صحبت می‌کند و این که چطور این اقدام شانس انتخاب مجدد دولت در انتخابات ۲۰۱۵ را افزایش می‌دهد.

نیروهای امنیتی برای به دست آوردن اسناد و مدارک این مکالمه به دفتر نشریه پروست یورش بردند اما با مقاومت و اعتراض کارکنان این مجله رو به رو شدند.

سیلوستر لاتکوفسکی، سردبیر این مجله می‌گوید نیروهای امنیتی برای به دست آوردن لپ تاپ او به زور متوسل شدند.

یاروسلاو کاچینسکی، رهبر حزب قانون و عدالت، بزرگترین حزب مخالف گفته است که این اقدامات به مثابه نقض آزادی بیان است.

لهستان، بزرگترین کشور شوروی سابق است که به اتحادیه اروپا پیوسته است. لهستان بیست و پنجمین سالگرد برگزاری اولین انتخابات نیمه آزاد در ۱۹۸۹ و سرنگونی دولت کمونیستی را جشن می‌گیرد.

اما یورش به دفتر نشریه پروست به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا و انتشار مکالمه خصوصی این مقامات رسوایی بزرگی به همراه داشته و تا حد زیادی مسائل دیگر را تحت الشعاع قرار داده است.

آقای تاسک امروز پنجشنبه، ۱۹ ژوئن در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: "اگر عمق عدم اعتماد به این حد رسیده است، ممکن است تنها راه حل، برگزاری زودهنگام انتخابات باشد."

او گفته که دادستان کل به او اطمینان داده که یورش به دفاتر پروست کاملا قانونی بوده است.

او از پروست درخواست کرد تا تمامی متن مکالمه‌ای که ادعا می کند در دست دارد را منتشر کند.

برونیسلاو کومورفسکی، رئیس جمهور لهستان گفت که از راه‌های "عادی" نتوانیم این مسئله را حل کنیم باید انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار شود.

گفته می‌شود یکی از مقامات دادستانی کشور همراه با نیروهای آژانس امنیت داخلی روز گذشته دفاتر این مجله را تجسس کردند اما پس از آنکه با مقاومت خبرنگاران روبرو شدند، نتوانستند کامپیوتری را از آنجا ببرند.

گفته می‌شود این تجسس بدون حکم دادگاه انجام شده است. خبرگزاری رویترز تلاش کرد تا اظهار نظر دادستانی را در اینباره بپرسد اما موفق نشد.

ماریوس سکولوفسکی، سخنگوی پلیس در ورشو به این خبرگزاری گفت که پلیس در این یورش هیچ نقشی نداشته و او "اصلا نمی‌داند" که در دفتر پروست چه اتفاقی افتاده است.

همچنین ادعا شده است که این بانکدار ارشد درخواست برکناری یاچک روستوفسکی، وزیر دارایی را می‌کند که چهار ماه بعد از تاریخ ضبط مکالمه در ژوئن ۲۰۱۳، برکنار شد.

اما آقای تاسک انکار می‌کند که نتیجه این مکالمه سبب برکناری وزیر دارایی شده است.