پادشاه جدید اسپانیا دوران سلطنت خود را آغاز کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption مراسم ادای سوگند با حضور خانواده سلطنتی جدید در پارلمان اسپانیا برگزار شد

روز پنجشنبه، ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن)، فیلیپه ششم، پادشاه جدید اسپانیا، با ادای سوگند در پارلمان این کشور رسما دوران سلطنت خود را آغاز کرد.

روز گذشته خوان کارلوس، پادشاه سابق، در مراسم کوتاهی در کاخ زارزوئلا در نزدیکی مادرید، حمایل سلطنتی را به پسرش واگذار کرده بود.

فلیپه ششم، که چهل و چهار ساله است، از نیمه شب گذشته هنگامی که خوان کارلوس رسما از مقام پادشاهی کناره گرفت، پادشاهی اسپانیا را عهده دار شد.

در حالیکه اسپانیا با بحران اقتصادی دست به گریبان است، مراسم انتقال سلطنت و ادای سوگند با تشریفات نسبتا ساده ای برگزار شده است.

مراسم انتقال سلطنت بیشتر حالت اعلام تفویض تاج و تخت به پادشاه جدید را داشت تا یک تاجگذاری کامل که معمولا با تشریفات و هزینه فراوان همراه است.

خوان کارلوس اول، پادشاه سابق، روز دوم ژوئن سال جاری تصمیم خود به کناره گیری از مقام سلطنت را اعلام داشت و این تصمیم را جهت به جریان افتادن روند انتقال سلطنت، در نامه ای رسما به آگاهی نخست وزیر رساند.

براساس این نامه، دولت لایحه کناره گیری پادشاه را برای کسب موافقت پارلمان تدوین رد و به تصویب پارلمان اسپانیا رساند. انجام تشریفات قانونی استعفای پادشاه شانزده روز به طول انجامید.

حق نشر عکس Reuters
Image caption فیلیپه ششم حمایل سلطنتی را از پدرش خوان کارلوس دریافت کرد

خوان کارلوس، که اینک ۷۶ ساله است، با مرگ فرانچسکو فرانکو در سال ١٩٧٥، به عنوان پادشاه به ریاست کشور اسپانیا رسید. فرانکو، که از زمان پیروزی در جنگ داخلی اسپانیا از سال ١٩٣٩ در راس یک نظام دیکتاتوری، بر اسپانیا حکومت کرده بود، چند سال قبل از مرگ خود، خوان کارلوس را به عنوان رئیس بعدی کشور معرفی کرده بود.

زمینه جنگ داخلی اسپانیا از اوایل دهه ١٩٣٠ و با خروج آلفونسو سیزدهم، پادشاه وقت اسپانیا از کشور و برقراری نظام جمهوری دموکراتیک فراهم شده بود و با اختلاف بین احزاب راستگرا و چپگرا در مورد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ١٩٣٦، به درگیری مسلحانه منجر شد.

این جنگ که با ورود داوطلبانی از سایر کشورها و موضعگیری مختلف دولت‌های اروپایی در قبال طرف‌های درگیری، جنبه بین‌المللی هم یافته بود، سرانجام با پیروزی مخالفان جمهوری خاتمه یافت و ژنرال فرانکو در راس یک حکومت دیکتاتوری اداره امور را در دست گرفت.

درگذشت فرانکو و بازگشت سلطنت به حمایت از نظام دیکتاتوری پایان نداد و در سال ١٩٨١، گروهی از ارتشیان اسپانیا با هدف بازگرداندن نظام سابق به کشور، پارلمان را اشغال کردند اما موضعگیری خوان کارلوس در حمایت از دموکراسی و حکومت مشروطه، تلاش آنان را ناکام گذاشت. این موضعگیری باعث محبوبیت پادشاه در میان مردم شد.

با اینهمه، در چند سال اخیر، گزارش‌های حاکی از فساد مالی همسر یکی از دختران خوان کارلوس و همچنین انتقاداتی که از برنامه شکار فیل پادشاه در آفریقا به عمل آمد، به موقعیت او آسیب رساند.

فیلیپه ششم، تنها فرزند پسر خوان کارلوس، در حالی بر تخت سلطنت نشسته است که کشورش چالش‌های زیادی در پیش رو دارد.

اگرچه او از زمان کودکی برای قبول وظایف سلطنت تربیت شده است اما در شرایطی سلطنت خود را آغاز می کند که اسپانیا با یک بحران شدید اقتصادی و دشواری های سیاسی مواجه است. با اعلام کناره گیری خوان کارلوس، گروه‌های جمهوریخواه در اسپانیا با برگزاری تظاهراتی، خواستار پایان سلطنت و تغییر نظام به جمهوری شدند.

مطالب مرتبط