'طراحان عملیات کودتا علیه اردوغان' آزاد می‌شوند

حق نشر عکس AFP

دادگاهی در ترکیه حکم آزادی ۲۳۰ تن از نظامیان این کشور که گفته شده بود در ۲۰۰۳ در "طرح توطئه برای کودتا" علیه دولت رجب طیب اردوغان دست داشته‌اند را صادر کرده است.

دادگاه قانون اساسی ترکیه چهارشنبه حکم تجدید محاکمه حدود ۲۳۰ نفر از متهمان به کودتا علیه دولت را که برخی از آنان ژنرال های بلندپایه ارتش بودند، صادر کرد.

آقای اردوغان در ماه ژانویه سال جاری از آزادی این نظامیان حمایت کرد زیرا یکی از مشاوران ارشد به او گفته بود که احتمالا برای آنها پرونده سازی شده است.

این افسران در سال ۲۰۱۱ بازداشت شدند.

گفته می‌شود در جریان این عملیات که "پتک" نام داشت قرار بود در سال ۲۰۰۳ با انفجار چند مسجد و تحریک و درگیری با یونان هرج و مرج سیاسی به وجود آید تا کودتای نظامی قابل توجیه باشد.

ادعا شده است که هدف اصلی دولت اردوغان از وارد کردن اتهام توطئه کودتا بی اعتبار کردن تشکیلات نظامی ترکیه بوده که همواره مدافع نظام سکولار ترکیه محسوب شده و بر عرصه سیاسی این کشور تسلط داشته است.

همچنین گفته شده است که تلاش برای کودتا در سال ۲۰۰۳ در یک سمینار نظامی و بلافاصله پس از به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه آغاز شد.

وکلای مدافع متهمان می‌گویند که طرح آنها یک سناریوی ساختگی را دربرداشت تا آنها را در مقابل ناآرامی‌های احتمالی آماده کند.

آنها دولت را متهم کردند که نظامیان کشور را بدون دلیل کافی مورد اذیت و محاکمه قرار می دهند.

بسیاری از مقامات ارشد ارتش ترکیه در اعتراض به بازداشت این افراد در ۲۰۱۱ از مقام خود استعفا دادند.

ارتش ترکیه سابقه طولانی در مداخله در سیاست این کشور دارد. ترکیه بین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ شاهد انجام یک رشته کودتای نظامی بود.

مطالب مرتبط