هشدار رحمان از خطرات احتمالی در مرز پس از خروج ناتو از افغانستان

رحمان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption امامعلی رحمان از تحدیدهای احتمالی در مرز های تاجیکستان هشدار داده است

رئیس‌جمهوری تاجیکستان گفته که ممکن است پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان در اواخر سال جاری خطرات تروریسم، افراطگرايی و قاچاق مواد مخدر در مرزهای جنوبی این کشور افزایش یابد.

امامعلی رحمان که روز پنج‌شنبه‌ 19 ژوئن با مسئولان تازه انتصاب اداره نیروهای مرزبانی تاجیکستان صحبت می‌کرد، مرزبانان را به تقویت مراقبت از مرزهای این کشور دعوت کرد.

فعلا در افغانستان بیش از 100 هزار تن از نیروهای ناتو و آمریکا مستقر بوده و در نظر است تا اواخر سال جاری این نیروها از افغانستان خارج شوند.

انتظار می‌رفت در ماه اکتبر سال گذشته میان آمریکا و افغانستان موافقتنامه‌ای امنیتی امضا شده و در چارچوب این سند بخشی از نیروهای آمریکا در این کشور باقی بمانند.

اما حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان، از امضای این سند خودداری کرده، و به این ترتیب، حضور بعدی نیروهای آمریکا در افغانستان زیر سؤال رفته است.

در همین حال، رهبران برخی از کشورهای آسیای مرکزی و روسیه از عواقب احتمالی خروج نیروهای خارجی از افغانستان برای امنیت کشورهای منطقه ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که امکان دارد امنیت این کشورها زیر خطر تروریسم و افراطگرايی قرار گیرد.

همچنین، آنها به امکان افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان اشاره‌ کرده‌اند که از مبالغ به دست آمده از فروش این مواد به عنوان منابع مالی تروریسم استفاده می‌شود.

جانب روسیه پیشنهاد کرده که پس از سال 2014 روسیه، افغانستان، ایران، پاکستان و کشورهای آسیای مرکزی برای جلوگیری از افزایش میزان تولید مواد مخدر در افغانستان یک "مرکز مشترَک جلوگیری" تأسیس دهند.

پیشنهاد شده که این مرکز به کشاورزان افغان کمک مالی ارائه کند، تا آنها به عوض خشخاش رستنیهای مورد نیاز بازار داخلی را کشت کنند.

در همین حال، نورسلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان، مکررا تأکید داشته است که خروج نیروهای ناتو از افغانستان برای کشورهای آسیای مرکزی "خطری جدی" نخواهد داشت.

به اعتقاد آقای نظربایف، به احتمال قوی بخشی از نیروهای آمریکا در افغانستان باقی مانده و نیروهای امنیتی این کشور نیز توان مقابله با گروهای تروریست و افراطگرا را دارند. برای رفع خطرات تروریسم و افراطگرايی جامعه جهانی باید در جهت احیا و توسعه اقتصاد افغانستان به این کشور کمک‌های بیشتر مالی ارائه کنند.

از سوی دیگر، سعیدمومن یتیم‌اف، رئیس کمیته امنیت ملی تاجیکستان، نیز، روز پنج‌شنبه‌ 19 ژوئن در کنفرانس "مقاومت به تهدیدها و خطرهای معاصر در منطقه آسیای مرکزی" به همکاریهای بیشتر اقتصادی با افغانستان تأکید کرده و گفت که از 6 پول ارتباطی با افغانستان برای توسعه همکاریهای اقتصادی و تجارتی میان این دو کشور استفاده باید کرد.

همزمان، وی به خطرهای احتمالی از جانب کشورهای ابرقدرت برای امنیت تاجیکستان اشاره‌ کرده و گفت که در برخی موارد آنها "زیر پوشش سازمانهای غیردولتی از اصولی استفاده می‌کنند که به امنیت کشور ما ضربه می‌زند."

اما وی از هیچ کشوری نام نبرد و به حادثه مشخصی در این زمینه اشاره‌ نکرد. رئیس کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان ابراز اطمینان کرد که اتباع تاجیکستان ناوابسته از تفاوتهای حزبی و مذهبی وطن‌دوست هستند.

این سخنان آقای یتیم‌اف در حالیست که بازداشت آلکساندر صادق‌اف، پژوهشگر مسائل سیاسی، در شهر خاروغ، از سوی مأموران امنیتی تاجیکستان به اتهام جاسوسی برای کشوری ثالث به واکنشها و انتقاداتی در مورد کمیته دولتی امنیت ملی و شخص آقای یتیم‌اف دامن زده است.

آقای صادق اف روز دوشنبه پس از انجام مصاحبه‌ای با حلیم شیرزمان‌اف، یک فعال سیاسی مخالف دولت در بدخشان، بازداشت شده و تا کنون سرنوشتش معلوم نیست. کمیته امنیت ملی روز سه‌شنبه‌ اطلاع داد که او به ظن جاسوسی برای کشوری دیگر بازداشته شده، ولی از این کشور نام نبرده است.

گروهها و سازمانهای مدافع حقوق بشر از بازداشت آقای صادق‌اف که برای دانشگاه اکستر در باره مناقشه‌های داخلی در آسیای میانه‌ پژوهش انجام می‌داده، بشدت انتقاد کرده‌اند.

ضمنا، در ملاقات امروز امامعلی رحمان با مسئولان تازه انتصاب نیروهای مرزبانی تاجیکستان، رئیس‌جمهوری به تحکیم بیشتر مرزهای جنوبی این کشور و “بالا بردن مسئولیت مرزبانان” تأکید کرده است.

بنا به اطلاع دفتر مطبوعات ریاست جمهوری تاجیکستان، با فرمان امامعلی رحمان، رئیس جمهور و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور، حبیب‌الله صفراف، معاون اول فرمانده و رئیس ستاد نیروهای مرزبانی، رجب محمدعلی‌یف، معاون فرمانده در بخش اکتشاف و محمد جعفراف، معاون فرمانده در بخش کارهای تربیتی تعیین شده‌اند.

همچنین، مسئولان دسته‌های مرزبانی ریگار، پنج، شورآباد، همدانی، مرغاب، شهرتوس، تباشر، درواز، پنجکنت و لنگر در مرزهای تاجیکستان با قرقیزستان، ازبکستان و افغانستان انتصاب شده‌اند.

مطالب مرتبط