آیت الله سیستانی: دولت جدید عراق از اشتباهات پیشین پرهیز کند

حق نشر عکس AP
Image caption در بیانیه آیت الله سیستانی آمده است که دولت آتی عراق باید نویدبخش آینده بهتری برای تمامی مردم عراق باشد

آیت الله سید علی سیستانی، مرجع تقلید شیعیان عراق خواستار تشکیل فوری دولت جدید این کشور شده است.

در بیانیه آیت الله سیستانی که توسط نمایندگانش در خطبه‌های نماز جمعه امروز خوانده شد، آمده است که دولت آتی عراق باید نویدبخش آینده بهتری برای تمامی مردم عراق باشد و از اشتباهات گذشته پرهیز کند.

خبرنگار بی بی سی در عراق می‌گوید که این اظهارنظر آیت الله سیستانی از سوی گروهی به عنوان انتقاد از نوری مالکی، نخست وزیر عراق برداشت خواهد شد.

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم هشدار داده است که اگر قدم‌هایی برای تشکیل دولتی فراگیر در عراق برداشته نشود، اقدامات نظامی علیه پیکارجویان در آن کشور می‌تواند نتیجه ای غیرسازنده و برخلاف انتظارات داشته باشد.

او گفت که انتقال تسلیحات به کشور سوریه باعث شده است جنگ در عراق گسترش یابد و از اعضای شورای امنیت خواست تا محدودیت‌هایی را برای انتقال سلاح به سوریه اعمال کنند. او گفت که اقدام کشورهای خارجی در حمایت نظامی از یکی از طرف‌های درگیر، حرکتی غیرمسئولانه است.

در این میان با ادامه نبرد میان نیروهای دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و نیروهای دولت عراق از جمله شبه‌نظامیان شیعه، بر سر پالایشگاه بیجی، بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت عراق، وضعیت این پالایشگاه همچنان نامشخص است.

دولت عراق می‌گوید کنترل پالایشگاه را در دست دارد اما گزارش ها حاکی از آن است که جنگجویان داعش آن را محاصره کرده اند.

آنها می گویند دو هلی‌کوپتر نظامی را سرنگون کرده‌اند.

جنگ ارتش عراق و نیروهای داعش بر سر تصرف پالایشگاه بیجی، واقع در ۲۰۰ کیلومتری شمال بغداد، از چهار روز قبل ادامه دارد.

حق نشر عکس Reuters

در همین حال درگیری بر سر فرودگاه شهر استراتژیک تلعفر شدت یافته است.

یکی از خبرنگاران بی بی سی می گوید اگر افراد داعش کنترل کامل فرودگاه شهر تلعفر را به دست بیاورند، نیروهای دولتی دیگر نمی‌توانند از آن به عنوان پایگاهی برای بازپس گیری شهر موصل استفاده کنند.

موصل اوایل هفته قبل به دست نیروهای داعش افتاد و در پی آن، ۵۰۰ هزار نفر از شهر فرار کردند.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، شب گذشته گفت که کشورش آمادگی دارد حدود ۳۰۰ مشاور نظامی را برای کمک به مقابله با داعش به عراق بفرستد.

او گفت که آمریکا آمادگی ارسال تجهیزات مورد نیاز اضافی به این کشور را نیز دارد.

اما آقای اوباما در عین حال تاکید کرد که معضل عراق فقط از طریق سیاسی قابل حل است.

نوری مالکی، نخست وزیر عراق متهم است که با اتخاذ سیاست های ضد سنی باعث شده بعضی از پیکارجویان سنی این کشور به داعش ملحق شوند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به زودی به عراق سفر می‌کند. قرار است وی در این سفر خواهان تشکیل کابینه ای فراگیرتر شود و امیدوار است که از این طریق، تنش های میان سنی ها و شیعه ها کاهش یابد.