اوکراین به طور یکجانبه آتش‌بس هفت روزه اعلام کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین با ولادیمیر پوتین تلفنی صحبت کرده است

دولت اوکراین به طور یکجانبه آتش‌بس هفت روزه در شرق این کشور اعلام کرده است.

وزارت کشور اوکراین گفت که این آتش‌بس برای متقاعد کردن جدایی طلبان هوادار روسیه برای زمین گذاشتن سلاح‌هایشان اعلام شده است.

رئیس‌جمهوری اوکراین گفته است که نیروهای این کشور در صورتی که هدف حمله قرار گیرند، حق پاسخگویی را برای خود محفوظ نگه می‌دارند.

ساعاتی پیش جزئیات طرح صلح پیشنهادی رئیس جمهوری اوکراین برای پایان دادن به جنگ در شرق این کشور در رسانه‌های این کشور منتشر شد.

جزئیات این طرح ۱۴ ماده‌ای ساعاتی پس از دومین گفتگوی تلفنی پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه افشا شد.

اولین مرحله از اجرای این طرح اعلام یک آتش بس موقت یک جانبه است تا جدایی‌طلبان طرفدار روسیه فرصت یابند اسلحه‌های خود را زمین بگذارند.

جدایی طلبان هوادار روسیه گفته اند به نبرد با نیروهای دولتی اوکراین ادامه خواهند داد.

یکی از رهبران جدایی طلب در شرق اوکراین گفته است که نیروهایش در صورتی سلاح‌های خود را زمین خواهند گذاشت که نیروهای اوکراینی از آنچه او زمین‌هایشان خواند، عقب نشینی کنند.

در طرح صلح پیشنهادی، ایجاد یک منطقه حائل به وسعت ده کیلومتر درنوار مرزی اوکراین و روسیه وبرگزاری انتخابات زود هنگام پارلمانی پیشنهاد شده است.

گفته می شود که روسای جمهور اوکراین و روسیه در گفتگوی تلفنی خود جزئیات این طرح صلح را مورد بحث قرارداده اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در بیانیه ای که از سوی کاخ کرملین انتشار یافته است ابراز امیدواری کرده که "به حل مشکلات شرق اوکراین که سبب بروز اعتراض های شدید مردم این منطقه شده است، الویت داده شود."

در همین حال خبرگزاری اینتر فاکس –اوکراین به نقل از منابع دفاعی این کشور از نبردهای شدید بین نیروهای دولتی و جدایی طلبان روس در منطقه دونتسک گزارش می دهد که تاکنون به کشته شدن ده سرباز ارتش اوکراین و مجروح شدن بیست و پنج نفردیگر منجر شده است.

نیروهای دولتی می گویند که حدود سیصد تن از جدایی طلبان روسیه در درگیری های اخیر کشته شده اند اما این خبر از سوی منابع مستقل مورد تایید قرار نگرفته است.

در خبر دیگر ناتو اعلام کرده است که نیروهای روسیه به پشت مرزهای اوکراین باز گشته اند.

مطالب مرتبط