کاخ سفید برای نجات زنبورها گروه ضربت تشکیل داد

Image caption زنبورها هر سال نقشی به ارزش حدود ۱۵ میلیارد دلار در کشاورزی آمریکا بازی می‌کنند

دولت آمریکا با اختصاص هشت میلیون دلار بودجه و تشکیل یک گروه عملیاتی ویژه برای جلوگیری از کاهش بی‌سابقه جمعیت زنبورها در ایالات متحده اقدام کرده است. جمعیت زنبورها در آمریکا طی چند سال گذشته به سرعت در حال کاهش است.

کاخ سفید روز جمعه (۲۰ ژوئن - ۳۰ خرداد) اعلام کرد وزارت کشاورزی و سازمان حفاظت از محیط زیست مدیریت این برنامه را بر عهده خواهند داشت و تلاش خواهند کرد به شرایط زیست زنبورها بهبود ببخشند.

جمعیت زنبورها در آمریکا تنها ظرف زمستان گذشته ۲۳ درصد کاهش یافته است. علت این کاهش چشمگیر، فقدان تنوع ژنتیکی، آفت و بیماری مهلک و دلایل دیگری که هنوز بر دانشمندان آشکار نیست اعلام شده است.

یک چهارم غذایی که آمریکاییان روزانه تناول می‌کنند به زنبورها وابسته است. میوه جات و سیفی جاتی چون سیب و هویج نیاز مبرمی به زنبورها دارند که در باروری و گرده افشانی به آنها کمک کنند.

بنابر اعلام کاخ سفید، زنبورها هر سال نقشی به ارزش حدود ۱۵ میلیارد دلار در کشاورزی آمریکا بازی می‌کنند.

کاهش جمعیت زنبورها همچنین به کاهش منابع علوفه طبیعی، ازدیاد جمعیت هیره‌ها و شیوع بیماری در میان زنبورها نسبت داده شده است.

در همین حال، پدیده "سقوط کندو" در سالهای اخیر افزایش یافته است. در این پدیده، تعداد زنبورهای یک کندوی عسل به سرعت و به طرز فاجعه باری کاهش می‌یابد.

همزمان با کاهش جمعیت زنبورها، برخی دیگر از انواع حشرات، همچون پروانه سلطان، که نقش مهمی در گرده افشانی و باروری گیاهان دارد هم با کاهش جمعیت روبرو شده است.

برخی از فعالان محیط زیست در آمریکا، باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور را مورد انتقاد قرار می‌دهند و می‌گویند او باید مستقیما وارد عمل می‌شد و برای مثال جلوی استفاده از حشره‌کش‌هایی نظیر نئونیکوتینویدها را می‌گرفت. کاهش جمعیت زنبورها به استفاده از این نوع حشره‌کش‌ها هم نسبت داده شده است.

مطالب مرتبط