تشدید تحریم‌های آمریکا علیه روسیه به خاطر بحران اوکراین

حق نشر عکس REUTERS
Image caption دولت اوکراین در عملیات خود علیه جدایی‌طلبان، یک آتش‌بس یک هفته‌ای اعلام کرده است

آمریکا گفته است با فرانسه و آلمان بر سر اعمال تحریم‌های تازه علیه روسیه به توافق رسیده و اگر این کشور برای آرام کردن تنش‌های مرزی با اوکراین سریعا اقدام نکند، تحریم های تازه عملی خواهد شد.

مقام‌های آمریکا گفته‌اند بخش های دفاعی، مالی و صنایع با تکنولوژی بالای روسیه هدف این تحریم‌هاست.

کاخ سفید با انتشار یک بیانیه اعلام کرده که باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا با فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در این مورد جداگانه صحبت کرده است.

آمریکا روز جمعه تحریم‌هایی را بر جدایی طلبان شرق اوکراین نیز اعمال کرد که مسدود شدن دارایی‌های هفت نفر از رهبران جدایی طلبان از جمله این تحریم‌هاست.

بر این اساس، دارایی‌های این افراد در آمریکا مسدود می‌شود و شرکت های آمریکایی اجازه معامله با آنها را ندارند.

در ماه مارس هم که شبه‌جزیره کریمه ضمیمه خاک روسیه شد، آمریکا و کشورهای اروپایی تحریم‌هایی علیه ده‌ها شخص و سازمان در روسیه اعمال کردند.

پترو پوروشنکو، رییس جمهور اوکراین روز جمعه (۲۰ ژوئن، ۳۰ خرداد) آتش‎‌بسی یک جانبه‌ و هفت روزه را در شرق اوکراین اعلام کرد اما هم روسیه و هم جدایی‌طلبان اوکراینی آن را رد کردند.

آقای پوروشنکو برای حل بحران اوکراین یک طرح صلح ۱۴ ماده ای پیشنهاد کرده است.

در این طرح، ایجاد یک منطقه حائل به وسعت ده کیلومتر در نوار مرزی اوکراین و روسیه و برگزاری انتخابات زود هنگام پارلمانی پیشنهاد شده است.

اوکراین از بیش از هفت ماه اخیر دستخوش ناآرامی و بحران بوده است. تصمیم ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق اوکراین، در ماه نوامبر سال گذشته میلادی در کنار گذاشتن توافق همکاری با اتحادیه اروپا باعث بروز اعتراضات خیابانی گسترده‌ای شد که نهایتا به سرنگونی او منجر شد.

یا ادامه اعتراض‌های خیابانی، کیف، پایتخت اوکراین، در ماه فوریه شاهد بدترین خشونت‌های حدود ۷۰ سال اخیرش بود و ظرف ۴۸ ساعت دست‌کم ۸۸ نفر کشته شدند. پس از آن، ویکتور یانوکوویچ اوکراین را ترک کرد و به روسیه رفت.

در ماه مارس، با برگزاری یک همه‌پرسی در شبه‌جزیره کریمه، این منطقه از اوکراین جدا و ضمیمه خاک روسیه شد. اکنون در دیگر بخش های شرقی اوکراین نیز گرایش زیادی به روسیه وجود دارد و این مناطق دستخوش ناآرامی است.

در پی تحولات چند ماه اخیر اوکراین، روابط میان غرب و روسیه به شدت رو به تیرگی گذاشت.

مطالب مرتبط