داعش دو شهر دیگر در حاشیه رود فرات را 'تصرف کرد'

Image caption ناظران بین المللی نسبت به فراگیر شدن جنگ‌های فرقه‌ای و مذهبی در عراق هشدار داده‌اند

پیکارجویان داعش مدعی شده‌اند که در ادامه پیشروی‌های خود توانسته‌اند پس از تصرف گذرگاه قائم، دو شهر راوه و عانا را هم در کنترل خود بگیرند. دولت عراق سقوط گذرگاه قائم در مرز این کشور با سوریه را تایید کرده است.

گزارشگران می‌گویند پیشروی پیکارجویان سنی در حاشیه رود فرات می‌تواند در ادامه به تلاش برای تصرف بغداد، پایتخت، از سمت غرب منتهی شود.

همزمان ناظران مسایل عراق می‌گویند تصرف گذرگاه قائم به داعش اجازه خواهد داد به راحتی برای انتقال اسلحه و ادوات جنگی از داخل سوریه به خاک عراق اقدام کند و پیکارجویان خود را در جبهه‌های دیگر جنگ تغذیه کند.

روز شنبه (۲۱ ژوئن - ۳۱ خرداد) همچنین از عراق گزارش شد که داعش توانسته برخی از شهرهای استان انبار در مجاورت با مرز سوریه را بدون خون ریزی و از طریق گفتگو با سران قبایل سنی این منطقه تصرف کند.

با وجود این، دولت مرکزی عراق اعلام کرده در جریان درگیری میان نیروهای ارتشی و پیکارجویان در گذرگاه قائم، حدود ۳۰ نظامی ارتش عراق کشته شده‌اند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در عراق می‌گوید داعش و متحدانش امیدوارند از پیروزی‌های اخیر برای جلب حمایت بیشتر وایجاد منطقه‌ای امن برای خود با هدف حمله به بغداد استفاده کنند.

نیروهای داعش از چند روز پیش تهاجم گسترده‌ای را به بزرگ ترین پالایشگاه عراق در بیجی هم آغاز کرده‌اند و به گفته منابع محلی اکنون کنترل بیش از ۹۰ درصد این تاسیسات را در دست گرفته‌اند.

توقف تولید محصولاتی نفتی در این پالایشگاه، باعث نگرانی در مورد کمبود مواد سوختی و هجوم مردم برای خرید آن شده است.

هم‌زمان هزاران نفر از شبه‌نظامیان شیعه عراق در یک نمایش قدرت در برابر پیکارجویان سنی، روز شنبه در بغداد و چند شهر دیگر این کشور رژه رفتند.

حامیان مقتدا صدر، روحانی شیعه، در این رژه مخالفت خود را با بازگشت نیروهای آمریکا برای جنگ با پیکارجویان داعش هم اعلام کردند.

با هر چه دو قطبی‌تر شدن نزاع در عراق، ناظران بین المللی نسبت به گسترش جنگ‌های فرقه‌ای و مذهبی در عراق هشدار داده‌اند.

مطالب مرتبط