پاکستان: ۳۵۰ هزار نفر در وزیرستان شمالی بیجا شده‌اند

حق نشر عکس AFP

بر اساس تازه‌ترین گزارشها از مناطق قبیله ای پاکستان، بیش از ۳۰۰ هزار نفر در وزیرستان شمالی و به دنبال عملیات ارتش در این ناحیه بیجا شده‌اند.

عملیات ارتش پاکستان در این منطقه از حدود یک هفته پیش آغاز شد.

گزارش شده است که با ادامه عملیات ارتش پاکستان در این ناحیه صف‌های طولانی از مردم، اتوبوس و کامیون در حال انتظار و عبور از ایستگاه‎های امنیتی دولتی و خروج از این منطقه قبیله‌ای هستند.

دهها هزار کودک در بین این بیجا‌شدگان هستند و اکنون یکی از نگرانیهای عمده احتمال گسترش ویروس فلج اطفال است.

سالها درگیری در منطقه و اعمال محدودیت‌های شدید ستیزه‌جویان فعال در این نواحی علیه واکسیناسیون کودکان، مانع از ایمن شدن بسیاری از کودکان در این مناطق علیه این ویروس و دیگری بیماریهای مشابه شده است.

مقامات محلی می‌گویند که آنها هرچه را که در توان داشته باشند برای کمک به این آوارگان و مقابله با این بحران انسانی، به اجرا خواهند گذاشت.

همچنین گزارش شده است که یک اردوگاه برای اسکان این بیجا شدگان در 'بانو' در نزدیکی وزیرستان شمالی ایجاد کرده‌اند.

اما به گفته شازب جیلانی، خبرنگار بی‌‌بی‌سی در پاکستان، بسیاری از این آوارگان از رفتن به این اردوگاه خودداری می‌کنند و می‌گویند که آنجا فاقد تسهیلات اولیه مانند آب آشامیدنی، غذا و سرویسهای بهداشتی است.

هفته گذشته (۱۵ ژوئن،۲۵ خرداد) ارتش پاکستان اعلام کرد که 'عملیاتی جامع' را علیه ستیزه‌جویان در وزیرستان شمالی آغاز کرده است.

بر اساس گزارش روابط عمومی ارتش پاکستان این عملیات که از آن با عنوان "ضرب عضب" نام برده شده، علیه نیروهای ستیزه‌جوی محلی داخلی و خارجی در این منطقه صورت گرفته است.

این بیانیه افزوده است که این ستیزه‌جویان با پناه‌گرفتن در منطقه وزیرستان شمالی علیه پاکستان جنگی را آغاز کرده‌اند که بر اثر آن زندگی روزمره مردم در تمام ابعاد آن ضربه دیده است و باعث کاهش رشد اقتصادی و خسارات و صدمات جانی و مالی زیادی شده است.

مطالب مرتبط