جان کری با سیسی در قاهره دیدار کرد

حق نشر عکس Reuters

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، در سفری از پیش اعلام نشده به مصر رفته است. آقای کری با عبدالفتاح سیسی، که به تازگی در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسیده است، دیدار کرد.

آقای کری پیش از دیدار با رئیس جمهور مصر، به وزیر خارجه این کشور گفت که مصر هم‌اکنون در دوران گذار حساسی به سر می‌برد. وزیر خارجه مصر نیز به او اطمینان خاطر داد که دولت مصر توانایی حل مشکلات کنونی را دارد.

به دنبال کودتای ارتش و کنار زدن محمد مرسی، رئیس جمهور اسلام‌گرای مصر، آمریکا از خشونت‌ها ابراز نگرانی می‌کرد و به روند تحولات سیاسی انتقاد داشت.

ایالات متحده از جمله برای مدتی کمک‌های خود به مصر را به حال تعلیق در آورده بود. اما حدود دو ماه پیش وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، اعلام کرد که کمکی ۵۷۵ میلیون دلاری به ارتش مصر می‌کند و ١٠ فروند هلیکوپتر آپاچی به ارتش این کشور خواهد داد.

ناظران می‌گویند سفر جان کری در فاصله‌ای کوتاه پس از تحلیف عبدالفتاح سیسی، نشانه‌ای از این است که آمریکا به هر حال همچنان به مصر به عنوان شریکی استراتژیک می‌نگرد و خواهان نقش‌آفرینی فعالانه در سیاست این کشور است.

کیم قطاس، خبرنگار بی‌بی‌سی که سفر خاورمیانه‌ای جان کری را پوشش می‌دهد، پیش از این دیدار گفت که انتظار می‌رود جان کری در دیدارش با عبدالفتاح سیسی مساله حکم اعدام صدها عضو اخوان‌المسلمین را مطرح کند و خواهان این شود که فضای سیاسی بخش‌های مختلف جامعه را در بربگیرد.

مطالب مرتبط