وزیر امور خارجه آمریکا خواهان تشکیل دولت وحدت‌ملی در عراق شد

حق نشر عکس AFP
Image caption جان کری در پاسخ به درخواست حمله هوایی آمریکا علیه داعش از تلفات غیرنظامی احتمالی ابراز نگرانی کرده است

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که به عراق سفر کرده، وعده حمایت "جدی و مداوم" از نیروهای امنیتی عراق در برابر شبه نظامیان داعش را داده و خواهان تشکیل یک دولت وحدت ملی شده است.

آقای کری بعد از دیدار با نوری مالکی، نخست وزیر عراق در بغداد گفت که آمریکا به طور جدی از مردم عراق حمایت می کند.

او گفت که از آقای مالکی و دیگر رهبران عراق خواسته که یک دولت وحدت ملی با حضور تمام گروه‌ها تشکیل دهند.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین با عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق دیدار کرده است.

سفر اعلام‌نشده وزیر امور خارجه آمریکا به بغداد هم‌زمان با گزارش‌ها از حملات بیشتر نیروهای داعش در شمال غرب عراق انجام شده است.

بنا بر گزارش‌ها، شبه نظامیان داعش در حال نبرد با نیروهای دولتی در اطراف شهر حدیثه در شمال غرب پایتخت هستند.

سد حدیثه که در نزدیکی این شهر واقع شده، یکی از مهم ترین سدهای عراق است که برق و آب پایتخت و مناطق دیگری از عراق را تامین می کند.

ذخیره آب این سد به قدری است که تخریب احتمالی آن، سیل و خرابی‌های گسترده به بار خواهد آورد.

دفتر نخست وزیر عراق در بیانیه ای گفته است که بحران این کشور "نه‌تنها تهدیدی برای عراق که خطری برای صلح منطقه و جهان است."

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های عراقی نقل کرده است که آقای مالکی خواهان حملات هوایی آمریکا علیه شورشیان شده، اما آقای کری نسبت به تلفات غیرنظامی چنین حملاتی ابراز نگرانی کرده است.

ریچارد گالپین، خبرنگار بی‌بی‌سی در بغداد می گوید که آقای کری خواهان تشکیل دولتی تازه و فراگیرتر با حضور بیشتر سنی‌های عراق است.

شبه‌نظامیان داعش در چند روز گذشته بخش‌هایی از استان انبار از جمله دو گذرگاه مهم در مرز سوریه و اردن را به تصرف خود در آورده اند.

داعش بخش‌هایی از شرق سوریه را در اختیار دارد و با اشغال شهرهای نزدیک به سوریه در عراق، می‌تواند منطقه‌ امنی برای جابجایی مهمات و ادوات جنگی ایجاد کند.

مطالب مرتبط