سه خبرنگار الجزیره در مصر به هفت سال زندان محکوم شدند

دادگاهی در مصر سه خبرنگار شبکه الجزیره را که به حمایت از اخوان‌المسلمین و انتشار اخبار دروغ متهم شده بودند، به هفت سال زندان محکوم کرد.

پیتر گرست، محمد فهمی و باهر محمد که حدود شش ماه در بازداشت بوده‌اند، اتهام‌ها علیه خود را رد کرده‌‌اند.

این پرونده اعتراض‌هایی را در سطح بین‌المللی برانگیخته است و برخی روند دادرسی را متاثر از انگیزه‌های سیاسی می‌دانند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا با ابراز انزجار از احکام صادرشده برای این روزنامه‌نگاران گفته است که وزارت خارجه بریتانیا سفیر مصر در این کشور را فراخوانده است.

سفیر بریتانیا و استرالیا 'نشان دادن همبستگی' خود با متهمان در دادگاه امروز (دوشنبه، ۲۳ ژوئن) حضور داشتند.

به گفته خبرنگاران حاضر در دادگاه، محمد فهمی قبل از صدور حکم با فریاد از داخل قفس متهمان سراغ جان کری، وزیر امور خارجه امریکا را گرفته است.

آقای کری روز یکشنبه (۲۲ ژوئن) در سفری اعلام‌نشده به قاهره رفت تا با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر دیدار کند و انتخاب او را به مقام ریاست‌جمهوری تبریک بگوید.

پیشتر تونی ابوت، نخست‌وزیر استرالیا از رئیس جمهور مصر، خواسته بود که به آزادی پیتر گرست، خبرنگار استرالیایی الجزیره کمک کند.

آقای ابوت می‌گوید که به آقای سیسی توضیح داده است که این خبرنگار استرالیایی هوادار اخوان‌المسلمین نبوده و صرفا اخبار مربوط به این گروه را پوشش می‌داده است.

فعالیت شبکه الجزیره در داخل مصر بعد از آن که دولت، این شبکه را به انتشار گزارش‌های هوادارانه از محمد مرسی و اخوان‌المسلمین متهم کرد، ممنوع شد.

الجزیره همواره این اتهام‌ها را رد کرده است.

دادستانی مصر برای این خبرنگاران درخواست محکومیت ۱۵ تا ۲۵ سال کرده بود.

در پی اعتراضاتی گسترده در مصر، ارتش این کشور در کودتایی دولت محمد مرسی را سرنگون کرد و از آن پس فعالیت اخوان‌المسلمین غیرقانونی اعلام شد.

در جریان اعتراض‌های پس از کودتا صدها نفر از هواداران اخوان‌المسلمین کشته و بسیاری نیز بازداشت شدند.

حدود دو ماه پیش، قاضی یک دادگاه در مصر حکم اعدام ۶۸۳ نفر از متهمان این پرونده را صادر کرد که حکم ۱۸۳ نفر از آنان در دادگاهی دیگر تایید شده است.

محمد بدیع، رهبر معنوی اخوان‌المسلمین هم در میان کسانی است که حکم اعدامشان تایید شده است.

مطالب مرتبط