جان کری در بغداد با نوری مالکی گفتگو کرد

حق نشر عکس AP

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، برای دیدار با رهبران گروه‌های مختلف شیعه، سنی و کرد عراقی به بغداد سفر کرده است. ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، سفر همتای آمریکایی خود به بغداد را برای عراق مهم و حیاتی دانسته است.

آقای کری با نوری مالکی، نخست‌وزیر دیدار کرد. برخی گروه‌های سنی آقای مالکی شیعه را به اتخاذ سیاست‌های فرقه‌گرایانه متهم می‌کنند. واشنگتن خواهان این است که بغداد منافع بخش‌های بیشتری از جامعه عراق را نمایندگی کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت آقای کری در این سفر اقدامات آتی ایالات متحده برای کمک با عراق را مطرح می‌کند و از مقام‌های عراقی می‌خواهد که هر چه سریعتر دولت جدید را تشکیل بدهند.

آقای کری دیروز در مصر گفت که ایدئولوژی و خشونت گروه‌های افراطی تهدیدی نه فقط برای عراق که برای کل منطقه خاورمیانه است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین با عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق، دیدار کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption رئیس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته است که داعش را خطری بلندمدت برای ایالات متحده می‌داند.

جان کری در حالی به عراق سفر کرده است که حکومت این کشور کنترل مرزهای غربی را از دست داده است و گذرگاه‌های مرزی عمده با سوریه و اردن به دست پیکارجویان افتاده است.

موقعیت پیکارجویان به ترتیبی است که بیم آن می‌رود که به سد حدیثه، روی رود فرات، حمله کنند. این سد بخش چشمگیری از آب و برق عراق را تامین می‌کند و حجم ذخیره آبش به قدری است که تخریب احتمالی آن، سیل و خرابی‌های گسترده به بار خواهد آورد.

پیکارجویان اسلام‌گرای افراطی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) دیروز موفق شدند بخش‌های بیشتری از استان انبار، بزرگترین استان عراق با جمعیت اکثرا سنی را تصرف کنند.

آنها اعلام کرده‌اند که قصد دارند کل استان انبار را تصرف کنند تا برای حمله به بغداد، پایتخت، آماده شوند.

داعش بخش‌هایی از شرق سوریه را در اختیار دارد و با اشغال شهرهای نزدیک به سوریه در عراق، می‌تواند برای نیروهای خود منطقه‌ امنی وسیع ایجاد کند و به راحتی به جابجایی مهمات و ادوات جنگی بپردازد.

این گروه کمتر از دو هفته پیش توانست شهر موصل، بزرگترین شهر شمال عراق را در اختیار بگیرد و پس از آن نیز چند شهر دیگر عراق به دست آنها افتاده است.

مطالب مرتبط