رئیس‌جمهوری مصر در احکام قضایی علیه خبرنگاران الجزیره 'دخالت' نمی‌کند

Image caption خبرنگاران بی بی سی و الجزیره در سراسر جهان در حمایت از پیتر گرسته، محمد فهمی و باهر محمد یک دقیقه سکوت کردند

عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر گفته است که به رغم محکومیت بین‌المللی احکام صادره شده برای سه خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره، او در کار دادگستری مصر دخالتی نخواهد کرد.

آقای سیسی گفت مقام‌های دولتی مصر باید به احکام صادر شده توسط دادگستری احترام بگذارند و از این احکام انتقاد نکنند.

سخنان رئیس‌جمهوری مصر ساعاتی پس از درخواست دولت استرالیا از او برای دخالت در پرونده پیتر گرسته، خبرنگار استرالیایی بیان شد.

دادگاهی در مصر روز دوشنبه پیتر گرسته و دو خبرنگار دیگر شبکه تلویزیونی الجزایر را در ارتباط با اتهام حمایت از اخوان‌المسلمین و انتشار اخبار دروغ مجرم شناخت و به هفت سال زندان محکوم کرد.

جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه از احکام صادره برای این خبرنگاران ابراز ناخرسندی کرده است.

خبرنگاران بی بی سی و الجزیره در سراسر جهان در حمایت از پیتر گرسته، محمد فهمی و باهر محمد یک دقیقه سکوت کردند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این سه خبرنگار به هفت سال زندان محکوم شده‌اند

دادستان پرونده خواهان محکومیت ۱۵ تا ۲۵ سال برای این سه خبرنگار شده بود اما دادگاه در نهایت، هریک را به هفت سال حبس محکوم کرد.

این حکم با واکنش‌های شدیدی رو به رو شد. ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا نسبت به احکام صادرشده برای این سه خبرنگار ابراز انزجار کرد. سازمان‌های حقوق بشری و روزنامه‌نگاران هم این احکام را محکوم کرده‌اند.

فعالیت الجزیره در مصر بعد از آن که مقام‌های مصری، این شبکه را به انتشار گزارش‌های جانبدارانه از اخوان‌المسلمین و محمد مرسی، رئیس‌جمهوری سرنگون شده متهم کرد، ممنوع اعلام شد. این اتهامات از سوی الجزیره رد شده‌اند.

مطالب مرتبط