رای دادگاه بریتانیایی در مورد پرونده شنود تلفنی غیرقانونی صادر شد

حق نشر عکس Getty
Image caption ربه‌کا بروکس از دوستان دیوید کامرون است و اندی کلسون برای مدتی مسئول امور رسانه‌ای نخست‌وزیر بریتانیا بود

دادگاهی در لندن، اندی کلسون، سردبیر سابق هفته‌نامه نیوز آو د ورلد را در ارتباط با اقدام به شنود تلفنی غیر مجاز متهم شناخته است.

سایر متهمان پرونده شنود تلفنی از جمله ربه‌کا بروکس، مدیراجرایی سابق هفته نامه نیوز آو د ورلد از اتهامات مرتبط با این پرونده تبرئه شده‌اند اما هیات منصفه هنوز در مورد دو فقره از اتهامات دیگر ابراز نظر نکرده است.

محاکمه این افراد از مهر ماه سال پیش شروع شد.

در دادگاه گفته شد که مکالمات تلفنی صدها نفر از جمله شخصیت‌های معروف و خانواده دختر نوجوانی که به قتل رسیده بود، برای گرفتن خبر و انتشار در این هفته‌نامه شنود شده بود. در پی رسوایی ناشی از این ماجرا، این هفته نامه تعطیل شد.

اندی کلسون، برای مدتی مسئول امور ارتباطات و رسانه‌ای دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا بود. آقای کامرون به دنبال مطرح شدن نام آقای کلسون در این پرونده، از استخدام او ابراز تاسف کرد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا همچنین از دوستان ربه‌کا بروکس به شمار می رود. در پی صدور رای دادگاه، آقای کامرون گفت که از استخدام اندی کلسون "صراحتا و کاملا عذرخواهی" می‌کند. او گفت که فرصت دوباره‌ای را به آقای کلسون داده بود و افزود "این تصمیمی اشتباه‌آمیز بود."

پس از خواندن رای دادگاه، یکی از زندانبانان زن، ربه‌کا بروکس را که به شدت احساساتی شده بود، به خارج از تالار دادگاه هدایت کرد.

رابین برانت، خبرنگار سیاسی بی بی سی که در دادگاه حضور داشت می‌گوید اندی کلسون در هنگام خوانده شدن رای دادگاه هیچ واکنشی از خود نشان نداد.

به نظر رسید که خانم بروکس در حالی که دست دستیار شخصی سابق خود را در دست داشت، خطاب به هیات منصفه عبارت "متشکرم" را به زبان آورد.

سال پیش پلیس بریتانیا اندی کلسون و ربه‌کا بروکس را به پرداخت پول به ماموران پلیس و مقامات دیگر متهم کرده بود. خانم بروکس همچنین متهم شده بود که تلاش کرده از موقعیت خود سوء استفاده کند.

نیوز آو د ورلد، یکی از هفته‌نامه‌های شرکت نیوز اینترنشنال، از شرکت‌های زیرمجموعه امپراتوری رسانه‌ای روپرت مرداک، در پی افشای شنود تلفن‌های همراه چهره های معروف، تعطیل شد.

نیوز اینترنشنال، شرکتی است که مجموعه روزنامه های گروه سان و تایمز را در بریتانیا منتشر می‌کند.

مطالب مرتبط