هلی‌کوپتر ارتش اوکراین 'سرنگون' شد

هلیکوپتر حق نشر عکس Reuters
Image caption همزمان با سقوط یک هلیکوپتر اوکراین با "آتش شورشیان"، ولادیمیر پوتین می‌خواهد حق دخالت نظامی در اوکراین را لغو کند

مقامات اوکراین می‌گویند که یک هلیکوپتر ارتش این کشور با آتش جدائی‌طلبان هوادار روسیه در نزدیکی شهر اسلویانسک سقوط کرده و ۹ سرنشین آن کشته شده‌اند.

همزمان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، از پارلمان این کشور خواسته است حق دخالت نظامی در مناطقی از اوکراین را که در آن شورشیان علیه نیروهای دولتی می‌جنگند، لغو کند.

سقوط این هلیکوپتر یک روز بعد از آن روی می دهد که جدائی‌طلبان شرق اوکراین گفتند در جواب به طرح صلح و آتش‌بس یکجانبه پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین تا صبح جمعه آتش‌بس را رعایت خواهند کرد.

شورشیان که همچنان چندین شهر اوکراین در منطقه‌های دونتسک و لوهانسک را در دست دارند در مورد ادعای دولت اوکراین مبنی بر سقوط این هلیکوپتر تاکنون هیچ اظهار نظر رسمی نکرده‌اند.

قبلا هم دو هلیکوپتر و یک هواپیمای ارتش اوکراین با "آتش جدائی‌طلبان" سقوط کرده بود.

همزمان آقای پوروشنکو گفته که ممکن است به دلیل "نقض دایمی آتش بس توسط شورشیانی که از خارج کنترل می شوند" ممکن است آن را لغو کند.

او در بیانیه ای گفت که "رئیس دولت این موضوع را که برنامه آتش بس ممکن است پیش از موعد لغو شود مردود نمی داند."

پیشتر ولادیمیر پوتین اخطار داده بود که طرح یک هفته ای آتش بس کافی نیست.

او گفت که این طرح باید برای برگزاری "گفتگوهای جدی" میان دولت اوکراین و جدائی طلبان تمدید شود.

قدمهای عملی

در عین حال امروز، سه‌شنبه معاون مطبوعاتی ولادیمیر پوتین گفته است هدف رئیس جمهور روسیه از الغای حق دخالت نظامی در اوکراین عادی کردن شرایط در مناطق آشوب‌زده شرق این کشور است.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین در یک بیانیه تاکید کرده که درخواست از پارلمان بعد از حمایت رسمی ولادیمیر پوتین از برنامه صلح کیف که آتش‌بس یک‌طرفه اعلام کرد، آمده است.

مسکو از ماه مارس شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین را به سرزمین‌های خود الحاق کرده است. اگرچه این عمل بدون لشکرکشی مستقیم صورت گرفت ولی روسیه بعدا پذیرفت که آنها نیروهای مسلح وابسته به آن کشور بوده‌اند.

با وجود این مسکو اتهامات کیف مبنی بر حمایت ارتش روسیه از جدائی‌خواهان ایالت‌های شرقی دونتسک و لوهانسک اوکراین را رد می‌کند.

برنامه دقیق صلح

روز سه‌شنبه دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت آقای پوتین نامه‌ای به مجلس اولیای روسیه فرستاده و از نمایندگان خواسته است حق دخالت نظامی در اوکراین را لغو کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جدائی‌طلبان شرق اوکراین گفته‌ بودند تا صبح جمعه آتش‌بس را رعایت می‌کنند

آقای پسکوف گفت این حرکت در ارتباط با شروع گفتگو های بین کیف و رهبران جدائی‌خواهان شرق اوکراین در روز دوشنبه صورت گرفت. نمایندگان روسیه و سازمان همکاری و امنیت اروپا هم در این گفتگوها شرکت داشتند.

جدائی‌طلبان گفتند آنها در جواب به آتش‌بس یکطرفه پیشنهاد شده از طرف پترو پوروشنکو، آن را تا صبح جمعه مراعات خواهند کرد.

دانیل سان‌فورد، خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو بر اساس اطلاعاتی که مقامات روسی به او داده‌اند می‌گوید آقای پوتین از پارلمان خواسته است در مورد درخواستش تا روز چهارشنبه رای‌گیری کند.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید در صورت تصویب این می تواند در حصول صلح در شرق اوکراین کمک زیادی کند. او اضافه می‌کند به نظر می‌رسد با این همه طرفها از لبه پرتگاه یک قدم به عقب می‌آیند یا دست‌کم می‌کوشند یک قدم به عقب بروند.

سقوط یک هلیکوپتر ارتش اوکراین می‌تواند کوشش‌های روسای جمهور اوکراین و روسیه را زیر سوال ببرد.

مطالب مرتبط