محاکمه ناخدا و خدمه کشتی مسافربری کره جنوبی آغاز شد

حق نشر عکس Getty
Image caption حقوقدانان نگران آن هستند که فشار افکار عمومی جریان دادرسی را تحت تاثیر قرار دهد

محاکمه ناخدا و سرنشینان یک کشتی مسافربری کره جنوبی که در ماه آوریل غرق شد آغاز شده است.

روز سه شنبه، ۳ تیر (۲۴ ژوئن)، محاکمه لی جون سوک، ناخدای کشتی مسافربری سوول، و چهارده تن از خدمه کشتی به اتهام سهل انگاری و ارتکاب قتل غیر عمد در دادگاه شهر گوانگجو، در جنوب کره جنوبی آغاز شد و انتظار می‌رود در این جلسه، دادگاه شهادت تعدادی از شهود را استماع کند.

روز ۱۶ آوریل سال جاری، کشتی سوول با چهارصد و هفتاد و شش سرنشین در نزدیکی آب‌های ساحلی کره جنوبی غرق شد و بیش از سیصد تن از مسافران، که اکثر آنان دانش آموزان دبیرستاتی بودند، جان خود را از دست دادند.

این گروه از دانش آموزان به سرپرستی تعدادی از آموزگاران خود از یک سفر آموزشی باز می‌گشتند.

به گفته مسافرانی که نجات یافتند، با بروز حادثه منجر به غرق سوول، ناخدا و خدمه، کشتی را ترک کردند و صدور دستورات متناقض و فقدان رهبری موثر عملیات تخلیه مسافران عامل تلفات سنگین این واقعه بوده است.

حق نشر عکس AP
Image caption غرق کشتی باعث کاهش بیشتر محبوبیت رئیس جمهوری کره جنوبی شده است

تا کنون اجساد دویست و نود و سه تن از قربانیان این حادثه پیدا شده اما هنوز یازده نفر مفقود هستند. روز سه شنبه این هفته، غواصان جسد یک مسافر زن کشتی را یافتند.

ناخدا لی جون سوک و سه تن از افسران کشتی به قتل غیرعمد به واسطه سهل انگاری عمدی و سایر متهمان به سهل انگاری و عمل نکردن به مسئولیت شغلی خود متهم هستند.

پنج تن از مدیران شرکت چونگاهجین، مالک این کشتی مسافربری هم از جمله متهمان پرونده هستند. دادستانی پرونده گفته است که علت اصلی غرق کشتی، بارگیری بیش از حد ظرفیت و چیدن نامناسب بار بوده است. گفته شده است که شرکت صاحب کشتی با تغییر در ساخت اولیه آن، تعدادی کابین و یک سالن نمایش را به کشتی افزود و این اقدام باعث برهم خوردن توازن کشتی شد.

به گفته دادستانی، بارگیری بیش از حد باعث شد تا سال گذشته سود این شرکت حدود سه میلیون دلار آمریکایی افزایش یابد.

حق نشر عکس AFP
Image caption دادستانی این پرونده صاحبان کشتی را به دستکاری در طرح اولیه به منظور سودجویی متهم کرده است

در ارتباط با این حادثه، حکم بازداشت یو بیونگ اون، تاجر هفتاد و سه ساله صادر شده اما پلیس هنوز نتوانسته است او را دستگیر کند. آقای اون، همراه با همسر و چند تن از خویشاوندانش، به کلاهبرداری، تخلف مالیاتی و سودجویی منجر به وقوع حادثه غرق کشتی متهم هستند.

پس از غرق کشتی در ماه آوریل، مسافرانی که نجات یافته بودند گفتند که خدمه کشتی بدون توجه به مسئولیت خود در قبال نجات مسافران، فرار از کشتی را انتخاب کردند. آنان به جای اجرای عملیات تخلیه کشتی و انتقال مسافران به قایق‌های نجات، به مسافران توصیه کردند در کابین‌های خود باقی بمانند و به این ترتیب، تلفات بیشتری را باعث شدند.

غرق کشتی باعث خشم افکار عمومی در کره جنوبی شد و دولت پارک گوئن های، رئیس جمهوری، به خاطر ناتوانی در نظارت بر فعالیت کشتی‌ها در این کشور هدف انتقاد شدید قرار گرفت و نخست وزیر از سمت خود کناره گیری کرد. روز گذشته، خانم های، که با کاهش شدید محبوبیت مواجه است، فرد دیگری را برای تصدی این سمت به پارلمان معرفی کرد اما این شخص مورد قبول قرار نگرفت.

به دلیل حساسیت شدید افکار عمومی، برخی از حقوقدانان نگران آن بوده‌اند که برگزاری محاکمه در جو کنونی ممکن است مانع از رسیدگی منصفانه و بی‌طرفانه به پرونده و اجرای کامل عدالت شود.

مطالب مرتبط