افراد متهم به پرتاب سنگ به سوی سفارت بریتانیا جریمه شدند

سفارت بریتانیا در تاجیکستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روز 10 ژوئن گروهی از ساکنان دوشنبه به سوی سفارت بریتانیا سنگ پرتاب کرده و دوربینهای بنای آن را خراب کردند

دادگاههای شهر کولاب و ناحیه اسماعیل سامانی شهر دوشنبه افراد متهم به پرتاب تخم مرغ و گوجه‌فرنگی به سوی خودرو حامل رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان و پرتاب سنگ به سوی ساختمان سفارت بریتانیا در تاجیکستان را مجازات کرده‌اند.

وزارت امور داخله تاجیکستان روز سه‌شنبه‌ ۲۴ ژوئن دو اطلاعیه جداگانه در باره نتایج تحقیق این واقعات پخش کرده است. به گفته این منبع، دادگاه ناحیه اسماعیل سامانی شهر دوشنبه پنج نفر از افرادی را که به سوی ساختمان سفارت بریتانیا سنگ انداختند، جریمه کرده است.

همچنین به ۱۵ نفر اخطار داده شده و با ۲۷ نفر دیگر از شرکت‌کنندگان صحبتهای انفرادی صورت گرفته است. پلیس می‌گوید، صحبت با این افراد حاکیست که هدف آنها بازگرداندن سفیر بریتانیا در تاجیکستان از سفر به بدخشان بوده است.

افراد معترض در نزد سفارت بریتانیا باور داشته‌اند که در وقوع حادثه تیراندازی ۲۱ مه در شهر خاروغ، مرکز بدخشان که تلفات جانی در پی داشت، “دست خارجی” وجود داشته است.

این افراد بعد از ظهر روز سه‌شنبه‌ ۱۰ ژوئن به نزد ساختمان سفارت بریتانیا در دوشنبه یورش برده و به سوی بنای این سفارت سنگ پرتاب کرده بودند.

در همین حال، امروز برخی از رسانه‌های محلی نامه پنج نفر از این افراد را عنوان رسانه‌ها منتشر کرده‌اند که در آن آمده است: "مقصد جمع آمدن ما در نزد سفارت خانه بریتانیای کبیر برگرداندن سفیر بریتانیا از شهر خاروغ بود. چون که یکی از سببهای سرزدن ناآرامیها در ولایت خودمختار بدخشان واخوری (ملاقات) نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا با پیشوایان گروههای متشکل جنایی ولایت مختار بدخشان بود."

این افراد همچنین نسبت به بازداشت خود از سوی پلیس اعتراض کرده و گفته‌اند که از آنها برای این کارشان ۴۰۰ سامانی جریمه ستانده‌اند: “ما نمی‌خواهیم که در سرزمین ما به مثل جمهوری اوکراین جنگ شهروندی سر زند.”

این افراد می‌گویند که بعد از چندی آنها در مورد بازداشت الکساندر صادق‌اف به ظن “جاسوسی” در شهر خاروغ خبر یافته‌اند. و سؤال می‌گذارند که چرا کارمندان انتظامی افرادی را که به خاطر حمایت از صلح تجمع کردند، مجازات کرده، ولی آقای صادق‌اف را بی‌مجازات گذاشته‌اند؟

این افراد همچنین از رهبران تاجیکستان خواستار مجازات شهروندان خارجی شده‌اند که هدف "ناارام کردن وضع و نابود کردن ساخت قانون اساسی" در تاجیکستان را داشته‌اند.

در اطلاعیه دیگر وزارت کشور تاجیکستان آمده که دادگاه شهر کولاب ولایت ختلان سه نفر از ساکنان محلی را در "حقوق ویران‌کنی مأموری (نقض قوانین اداری)" مجرم شناخته و برای پنج شبانه‌روز محکوم به حبس کرده است.

همچنین به ۲۵ نفر از ساکنان شهر کولاب به اتهام پرتاب تخم مرغ و گوجه‌فرنگی به سوی خودرو حامل آقای کبیری و همراهانش اخطار داده شده‌ است. مأموران پلیس با ۱۱۶ نفر از ساکنان دیگر صحبتهای انفرادی انجام داده‌اند.

پلیس می‌گوید که با ساکنان محله‌ای که این واقعه در آن رخ داده، ملاقات‌هایی نیز برگزار شده است.

روز ۱۰ ژوئن سال جاری پس از ملاقات آقای کبیری با جوانان در شهر کولاب، شماری از افراد محلی به سوی خودرو او و همراهانش تخم مرغ و گوجه فرنگی پرتاب کردند.

آقای کبیری رخ دادن این واقعه را "جنایت ضد ساختار دولتی، یعنی، پارلمان تاجیکستان" عنوان کرده و افزود که این حادثه در میان نمایندگان پارلمان بررسی شود.

بعد از مطرح شدن این واقعه از سوی آقای کبیری در پارلمان، وزارت داخله تاجیکستان برای تحقیق این حادثه و پرتاب سنگ به سوی سفارت بریتانیا در این کشور گروههای کاری تأسیس داد.

ضمن نتیجه‌گیری از این تحقیقات مسئولان پلیس اطلاع داده‌اند که آن روز (۱۰ ژوئن) آقای کبیری با رئیس شهر کولاب از همایش اعضای این حزب در دفتر آن در خیابان صفراف این شهر اطلاع می‌دهد.

اما رئیس شهر او را در جریان می‌گذارد که در این زمینه “کمبودیها” جای دارد. زیرا ناظران مالیات و کارمندان آتش نشانی کولاب قبلا در ورودی این دفتر را مهر زده بوده‌اند.

هرچند در تارنامه وزارت مشخصا از "کمبودیها" ذکری نرفته، اما آمده است که با این وجود آقای کبیری جلسه را در منزل مسکونی رئیس بخش این حزب در شهر کولاب برگزار کرده است.

مطالب مرتبط