خودداری نوری مالکی از تقسیم دولت با گروه‌های مخالف

حق نشر عکس AP

نوری مالکی، نخست وزیر عراق با تشکیل دولتی که تمامی جناح‌های سیاسی این کشور را دربر بگیرد، مخالفت کرده است.

هدف از تشکیل چنین دولتی، مقابله با "جهادی" های سنی است.

آقای مالکی گفت که اصرار به تغییر دولت به معنای "کودتا علیه قانون اساسی و تلاشی برای پایان دادن تجربه دموکراسی" در عراق است.

نوری مالکی در نطق هفتگی خود از تلویزیون عراق خواستار آشتی تمامی نیروهای سیاسی این کشور برای مقابله با "هجوم خشن تروریست ها" شد.

در همین حال از کرکوک خبر می‌رسد که یک بمبگذاری انتحاری در این شهر عراق حداقل دو کشته و چندین زخمی بر جای گذاشته است. خبرنگار بی بی سی در این شهر می‌گوید یک مرد، بمبی را که به خود بسته بود در برابر بازار مرکزی شهر منفجر کرد.

آمریکا پیشتر گفته بود دولت عراق باید از نمایندگان همه گروه‌های مذهبی و نژادی تشکیل شود.

شورشیان وابسته به دولت اسلامی عراق و شام (داعش) که بسیاری از آنها "جهادی" های خارجی هستند مناطق وسیعی از عراق را در ماه گذشته تصرف کردند و نیروهای دولتی تا کنون در بازپس گیری آن مناطق موفقیتی نداشته‌اند.

بیش از ١٠٠ مستشار نظامی آمریکایی از امروز (چهارشنبه، ۲۵ ژوئن) کار خود را با ارتش عراق شروع کرده‌اند.

آمریکا پیشتر گفته بود که در صورت لزوم دستور حمله هوایی علیه مواضع داعش را خواهد داد.

دولت عراق نتوانسته است به مواضع داعش حمله کند و برآورد امنیتی آمریکا این است که شورشیان تندرو سنی قادر به حفظ اراضی تحت تصرف خود خواهند بود.

بدین ترتیب تاکتیک اصلی ارتش عراق توسل به اقدامات ایذایی از جمله حملات مقطعی و موضعی از هوا با هلی‌کوپتر و همچنین تقویت مواضع دفاعی در حاشیه بغداد بوده است.

در همین حال، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز به رهبران کشورهای عضو پیمان نظامی ناتو در بروکسل پیوسته تا با آنها در مورد بحران عراق گفتگو کند.

مطالب مرتبط