پارلمان روسیه مجوز دخالت نظامی در اوکراین را لغو کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption پوتین با احتمال تشدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه مواجه بوده است

پارلمان روسیه مجوز دخالت نظامی این کشور در اوکراین را لغو کرده است.

روز چهارشنبه، ٤ تیر (٢٥ ژوئن)، نمایندگان شورای فدرال - مجلس اعلای پارلمان روسیه - به لغو مصوبه قبلی پارلمان شامل اجازه به رئیس جمهوری برای اعزام نیروی نظامی به اوکراین رای دادند.

روز اول مارس سال جاری، شورای فدرال این مجوز را به درخواست ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، برای دخالت نظامی در صورت "بروز خطر جانی برای روس‌های ساکن اوکراین" تصویب کرده بود.

طبق قانون اساسی روسیه، تصمیم‌گیری در مورد استفاده از نیروی ارتش در خارج از مرزهای این کشور از اختیارات شورای فدرال است.

در جلسه روز چهارشنبه، یکصد و پنجاه عضو شورای فدرال به لغو مجوز قبلی خود رای دادند و تنها یکی از اعضای این شورا با این تصمیم مخالفت کرد.

دولت روسیه گفته است که رئیس جمهوری برای کمک به برقراری صلح در اوکراین خواستار لغو مجوز ورود ارتش به آن کشور شده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption اعزام ارتش روسیه به خارج مرزهای این کشور مستلزم تصویب شورای فدرال است

به گفته رسانه‌های روسی، اقدام آقای پوتین در درخواست لغو این مجوز نشانه آن است که وی از طرح صلح پترو پروشنکو، رئیس جمهوری جدید اوکراین، برای خاتمه دادن به بحران داخلی کشورش حمایت می‌کند.

مقامات دولت اوکراین و کشورهای غربی حامی این کشور از تصمیم دولت و پارلمان روسیه برای لغو این مجوز، که به منزله تهدید نظامی علیه اوکراین بود، استقبال کرده‌ اما در عین حال، نسبت به صمیمانه بودن اظهارات مقامات روسی ابراز تردید کرده‌اند.

قرار است روز جمعه، رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا تشکیل جلسه بدهند در حالیکه مقامات اتحادیه پیشتر هشدار داده بودند که در صورتی که روسیه برای کاهش بحران کنونی در اوکراین اقدامی عاجل نکند، تحریم‌هایی علیه تمام بخش‌های اقتصاد آن کشور وضع خواهد شد.

پیش از وضع تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه، مقامات آن کشور گفته بودند که توانایی مقابله با هرگونه تحریمی را دارند و پارلمان روسیه طرح‌هایی را برای مقابله با این وضعیت مورد بررسی قرار داده بود.

حق نشر عکس Getty
Image caption اروپاییان هشدار داده‌اند ادامه حمایت روسیه از جدایی‌طلبان اوکراین باعث تشدید تحریم می‌شود

روز جمعه، بین نیروهای دولتی و شورشیان مسلح طرفدار روسیه در شرق اوکراین آتش بس برقرار شد اما گزارش شده است که طی شب گذشته، درگیری‌های نسبتا سنگینی بین دو طرف روی داده و تلفاتی به نیروهای دولتی وارد شده است. این آتش بس به پیشنهاد رئیس جمهوری جدید اوکراین برقرار شده و ظاهرا روسیه نیز با آن موافق بوده است.

روز چهارشنبه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در واکنش به نقض آتش بس هشدار داد که اگر در روند ایجاد ثبات در اوکراین پیشرفتی حاصل نشود، تشدید تحریم علیه روسیه در دستور کار اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد.

خانم مرکل که در پارلمان آلمان سخن می گفت افزود: "پیشرفت در زمینه حل بحران اوکراین بسیار کند بوده و اگرچه برای آلمان، اقدامات دیپلماتیک همیشه اولویت دارد، اما اگر این اقدامات به نتیجه نرسد، ممکن است تحریم علیه روسیه تجدید و تشدید شود."