تاسیس منطقه آزاد تجاری در تاش‌قرغان چین

کوهستان بدخشان حق نشر عکس nocredit
Image caption منطقه کوهستانی بدخشان با تاجیکستان، افغانستان، پاکستان و چین مرز دارد

در منطقه خودمختار تاجیک‌نشین چین به نام تاش‌قرغان که در استان سین‌کیانگ چین واقع است، تاسیس یک منطقه آزاد تجاری به مساحت ۶.۶ هکتار آغاز شده است.

طبق اطلاع روزنامه ای‌سی‌اِن‌اِس چین(Ecns.cn)، این منطقه که در فلات پامیر واقع است با سه کشور هم‌مرز بوده و از شرایط خوب رشد تجارت برخوردار است. این منطقه در جنوب استان سین‌کیانگ واقع بوده و با تاجیکستان و افغانستان و پاکستان مرز مشترک دارد.

در منطقه آزاد تجاری واحد‌های مشترک بازرسی و پاسگاههای انتظامی تاسیس خواهد شد.

انتظار می‌رود برای تاسیس این مرکز تجاری حدود ۱۰۰ میلیون یوان (حدود ۱۶میلیون دلار) هزینه شود. ولی چین مطمئن است که با توجه به نیازها و رشد تجارت مرزی در این منطقه مخارج این طرح بزودی تامین می‌شود.

یو جون، معاون فرمانداری منطقه تاش‌قرغان می‌گوید با ساخت این مرکز حدود ۳۰۰ شغل جدید در منطقه ایجاد می‌شود و حدود ۲۰ میلیون یون (حدود ۳.۳ میلیون دلار) مالیات نصیب حکومت می شود.

تاجیکستان و چین سال پیش در مورد ایجاد این منطقه تجاری گفتگو کرده بودند.

انتظار می‌رود ایجاد منطقه آزاد تجاری در این ناحیه کوهستانی بر هر دو استان بدخشان تاجیکستان و بدخشان افعانستان که صعب‌العبور هستند، تاثیر بگذارد و رفت و آمد بین این کشورها با چین را که در گذشته بسیار محدود بود بیشتر کند.

چین بعد از فروپاشی شوروی کوشیده نفوذ خود در آسیای میانه را افزایش دهد.

در منطقه تاش قرغان بیش از ۳۰ هزار نفر از تاجیکان به سر می‌برند که زبان آنها وخی یا وخانی، یکی از زبانهای پامیری و از زبانهای ایرانی شاخه شرقی است.

برخی از فرهنگیان این منطقه زبان فارسی را نیز می‌دانند.