تصویب موافقتنامه برای استفاده ناتو از قلمرو تاجیکستان

ناتو حق نشر عکس Reuters
Image caption انتظار می‌رود در اواخر سال جاری برخی از نیروهای ناتو و تجهیزات و مهمات جنگی آن از افغانستان توسط راههای هوایی و زمینی تاجیکستان خارج شوند

پارلمان تاجیکستان موافقتنامه تاجیکستان و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در باره حرکات ترانزیتی این نهاد از قلمرو تاجیکستان را تصویب کرد.

این سند روز ۲۰ اکتبر سال ۲۰۰۴ در شهر دوشنبه امضا شد و در آن “ترتیب به حدود تاجیکستان وارد شدن نیروهای ناتو، جایگیرشوی نیروها، انتخاب منازل، عبور از مرز، حرکت ترانزیتی و مسئولیت جانبها در حرکت ترانزیتی” مشخص شده است.

ستار خال‌اف، معاون رئیس کمیته ترتیبات حقوقی، دفاع و امنیت مجلس نمایندگان تاجیکستان که روز چهارشنبه ۲۵ ژوئن موافقتنامه تاجیکستان و ناتو را در اجلاس پارلمان معرفی می‌کرد، گفت که بر اساس این سند نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی می‌توانند از راههای زمینی و هوایی، و همچنین زیرساختهای تاجیکستان برای ورود و خروج از افغانستان استفاده کنند.

گفته می‌شود، طبق این موافقتنامه ترانزیت تجهیزات نظامی و مواد غیرنظامی ناتو از طریق تاجیکستان از عوارض گمرکی و مالیات معاف خواهند بود.

به گفته آقای خال‌اف، انتظار می‌رود در اواخر سال جاری برخی از نیروهای ناتو و تجهیزات و مهمات جنگی آن از افغانستان توسط راههای هوایی و زمینی تاجیکستان خارج شوند.

او گفت، در عوض ناتو به تاجیکستان کمکهای فنی و سلاح و تجهیزات جنگی ارائه خواهد کرد.

ضمنا، در ۲۰ فوریه سال ۲۰۰۲ تاجیکستان به برنامه شریکی برای صلح ناتو پیوسته، در چارچوب این طرح این سازمان به آموزش دهها تن از نظامیان تاجیک کمک کرده است.

همچنین، در ماه فوریه سال ۲۰۱۲ ناتو در چارچوب برنامه اعتماد به تاجیکستان برای نابود ساختن سلاح و مهمات جنگی کهنه ۵۷۵ هزار یورو اختصاص داده بود.

در مدت بیش از ۱۰ سال اخیر در فرودگاه شهر دوشنبه حدود ۳۰۰ سرباز و جنگنده‌های “میراژ” فرانسه مستقر شده‌اند و از طریق این فرودگاه به نیروهای ناتو در افغانستان تجهیزات و مهمات نظامی منتقل می‌کنند.

مطالب مرتبط