'تایید' حمله سوریه به مواضع داعش در عراق؛ ادامه پیشروی شورشیان

نیروهای عراقی در روستایی در غرب بغداد حق نشر عکس na
Image caption ارتش عراق مواضع دفاع در اطراف بغداد را تقویت کرده است

مقام های آمریکایی و عراقی گفته اند که به اعتقاد آنها بمباران مواضع شورشیان داعش در اطراف شهر مرزی قائم در روز سه شنبه کار هواپیماهای نظامی سوریه بوده است.

گروه دولت اسلامی عراق و شام در مناقشه سوریه هم فعال بوده است و اکنون بخش هایی را در هر دو سوی مرز کنترل می کند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا که روزهای دوشنبه و سه شنبه مشغول دیدار با مقام های عراقی بود روز چهارشنبه علیه هرگونه اقدام تازه نظامی در عراق که ممکن است به شکاف های فرقه ای دامن بزند هشدار داد.

پیشتر نیویورک تایمز هم گزارش داده بود که هواپیماهای تجسسی ایران در تلاشی برای کمک به دولت عراق علیه داعش بر فراز عراق به پرواز در آمده اند.

یک مقام بلندپایه ارتش عراق که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که هواپیماهای سوریه در روز سه شنبه مواضع پیکارجویان در قیم و اطراف آن را بمباران کردند.

او گفت که سایر همسایگان عراق - اردن، کویت، عربستان سعودی و ترکیه - جملگی درحال تقویت پروازهای نظامی در داخل آسمان خود برای نظارت بر اوضاع هستند.

مقام های آمریکایی هم به همین خبرگزاری گفته اند که تصور می کنند حمله قائم کار هواپیماهای دولت سوریه و علیه داعش بوده باشد.

اما آقای کری ظاهرا در اشاره ای به این نوع حملات گفت: «ما قبلا برای همه کشورهای منطقه روشن کرده ایم که نباید کاری کرد که شکاف های فرقه ای که حالا هم تنش زیادی به وجود آورده را بدتر کند. مهم است به افراط گرایی دامن زده نشود.»

هم اکنون ۱۳۰ سرباز ارتش آمریکا که نقش مشاور را بازی خواهند کرد وارد عراق شده اند و در حال برپا کردن یک مرکز فرمان مشترک عملیاتی با ارتش عراق در بغداد و یکی در شمال کشور هستند. شمار این مشاوران در نهایت به حدود ۳۰۰ نفر افزایش خواهد یافت.

مقام های آمریکایی پافشاری کرده اند که این «حرکتی شتابان برای نجات» دولت عراق نیست هرچند سربازان آمریکایی مستقر شده در موقعیتی هستند که در صورت لزوم بتوانند خواستار حمله هوایی شوند.

آقای کری گفت که بغداد باید برای اطمینان از این که ارتش عراق می تواند بدون اتکا به کمک خارجی از کشور دفاع کند گام بردارد.

جان کری برای انجام گفتگوهای بیشتر درباره بحران عراق روز جمعه به عربستان سعودی خواهد رفت.

ادامه نبردها

حق نشر عکس AFP
Image caption گفته می شود داعش در حال پیشروی به سوی سد مهم حدیثه است

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقام های امنیتی عراق گزارش می دهد که جنگجویان داعش درحال پیشروی به سوی سد حدیثه که دومین سد عراق است هستند که به نگرانی نسبت به احتمال خسارات فاجعه بار و سیل دامن می زند.

سد حدیثه بر رود فرات در حدود ۱۸۰ کیلومتری شمال غربی بغداد قرار دارد.

بنابه این گزارش پیکارجویان قبلا به بوروانه در شرق حدیثه رسیده بودند و نیروهای امنیتی برای جلوگیری از پیشرفت آنها تلاش می کنند.

روز چهارشنبه همچنین گزارش شد که شورشیان به پایگاه هوایی بلاد در حدود ۸۰ کیلومتری شمال بغداد حمله کرده اند.

یک بمبگذاری انتحاری در بازار اصلی شهر کرکوک در شمال نیز باعث مرگ حداقل دو نفر و زخمی شدن تعداد زیادی دیگری شد.

نیروهای پیشمرگه کرد روز ۱۲ ژوئن کرکوک را گرفتند که پس از فرار نیروهای ارتش عراق همزمان با پیشروی داعش بود.

گزارش می شود که روز چهارشنبه حداقل ۹ نفر هم در حمله ای در شهر محمودیه در جنوب بغداد کشته شده اند.

مطالب مرتبط